Stadion Śląski z drona. 22 lipca rocznica otwarcia obiektu
Stadion Śląski 22 lipca 2024 obchodzi 68. urodziny. Legendarny „Kocioł Czarownic” został otwarty 22 lipca 1956 r. Z tej okazji mamy dla Was jego najnowsze fotografie z powietrza. Zobaczcie, jak wygląda Stadion Śląski z drona na zdjęciach Pawła Jędrusika.
Stadion Śląski to jeden z najważniejszych obiektów sportowych na Śląsku. I arena wielu pamiętnych wydarzeń, które zapisały się w historii polskiego sportu. Ale nie tylko, bo Śląski to także miejsce występów światowej sławy gwiazd muzyki. Oglądając Stadion Śląski z drona, można przypomnieć sobie te wszystkie wspaniałe chwile. A niejedna na pewno dopiero przed nami!
Stadion Śląski został zbudowany w latach 1952–1956. Zespołem, który stworzył projekt, kierował Julian Brzuchowski. W pewnym stopniu wzorowano się na berlińskim Stadionie Olimpijskim. Stadion Śląski zajął powierzchnię 24 hektarów w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie, stając się jednym z najważniejszych i największych obiektów, jakie zlokalizowano w budowanym od 1951 r. WPKiW (decyzja o budowie Parku zapadła pod koniec 1950 r., prace ruszyły w początkach roku następnego).
Śląski gigant
W chwili swego powstania Stadion Śląski był największym stadionem w Polsce, licząc sobie 83 800 miejsc siedzących. Był klasycznym, amfiteatralnym stadionem ziemnym. Rozwiązanie to wybrano, by sprostać deficytowi materiałów budowlanych. Widownia otaczała więc płytę boiska z wszystkich stron. Choć dla komfortu widzów liczba miejsc za bramkami została ograniczona, a zwiększono ilość tych po bokach boiska.
Elementy Stadionu Śląskiego parokrotnie rozbudowywano bądź przebudowywano (np. zmieniając na tor dla żużla bieżnię lekkoatletyczną). A już w XXI wieku Stadion poddano gruntownej modernizacji. Całkowicie zmieniła ona jego formę architektoniczną. Trybuny uzyskały wtedy zadaszenie, a znikła kultowa, górująca niegdyś nie tylko nad samym Stadionem ale i Parkiem wieża. Stadion Śląski zmienił też częściowo przeznaczenie: od 2020 r. jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym.
Na Stadionie Śląskim miały miejsce głośne koncerty światowych gwiazd muzyki. Zagrały na nim takie sławy, jak np. The Rolling Stones, U2, AC/DC, Metallica, Genesis, Red Hot Chili Peppers, The Police, Guns N’ Roses i Rammstein.
„Kocioł Czarownic”
Jednak przede wszystkim Stadion Śląski zapisał się chlubnie na kartach historii polskiego sportu. A przede wszystkim w dziejach piłki nożnej za sprawą meczów reprezentacji. Kilka z nich przeszło do legendy, jak ten z ZSRR w 1957 r. (wygrany 2:1) czy z Anglią w 1973 r. (wygrany 2:0).
Triumfy Biało-Czerwonych w „Kotle Czarownic” pozwoliły zapomnieć fakt, że inauguracyjny mecz na Stadionie Śląskim zakończył się porażką 0:2. Niestety, polscy piłkarze przegrali go z reprezentacją NRD, czyli komunistycznych Wschodnich Niemiec.
Było to 22 lipca 1956 r. Tego dnia miało miejsce oficjalne otwarcie Stadionu Śląskiego. Hucznie świętowane wydarzenie stanowiło wówczas gwóźdź programu obchodów święta 22 lipca, i to nie tylko w WPKiW, ale i całym województwie.
Urodzony 22 lipca
Przypomnijmy. 22 lipca stanowił najważniejsze święto państwowe PRL jako Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Komuniści ustanowili je na pamiątkę dnia ogłoszenia Manifestu PKWN. Z tej racji był dniem wolnym od pracy (co cenili dorośli, ale nieszczególnie dzieci, jako że i tak wypadał w wakacje). Dlatego też 22 lipca w miastach i mniejszych miejscowościach odbywały się imprezy z okazji ludowego święta. Również w WPKiW, gdzie organizowano największe na Śląsku i jedne z największych w kraju, zwane Karnawałem Lipcowym. Niejednokrotnie też specjalnie na 22 lipca czekano z inauguracją wielkich inwestycji – od szczebla państwowego po miejski czy wiejski. Ich otwarcie należało odpowiednio spożytkować propagandowo. Tak też było ze Stadionem Śląskim, otwartym właśnie 22 lipca. W ten sposób rocznica tego wydarzenia nierozłącznie już splotła się z datą dawnego peerelowskiego święta. W 2026 r. będziemy ją obchodzić już po raz 70.