Stan klęski żywiołowej. Obejmie 3 województwa
Stan klęski żywiołowej zostanie wprowadzony na maksymalnie 30 dni – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów. Obejmie on wszystkie tereny dotknięte powodzią.
Rząd wprowadzi stan klęski żywiołowej na maksymalnie 30 dni.
„W czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej będą obowiązywały następujące – wyłącznie niezbędne – rodzaje ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązek opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakaz ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakaz lub zakaz przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; nakaz lub zakaz określonego sposobu przemieszczania się” – napisano w opisie rozporządzenia w związku z powodzią na południowym-zachodzie kraju.
Stan klęski żywiołowej obejmie województwa dolnośląskie, opolskie oraz śląskie.
W których powiatach wprowadzony został stan klęski żywiołowej?
- W województwie dolnośląskim obowiązuje w powiatach: kamiennogórskim, karkonoskim, kłodzkim, lwóweckim, wałbrzyskim i ząbkowickim oraz miasta na prawach powiatu – w Wałbrzychu i Jeleniej Górze. Dalej:
- W województwie opolskim obejmuje powiaty: głubczycki, nyski i prudnicki oraz gminę Strzeleczki w powiecie krapkowickim,
- W województwie śląskim chodzi o powiaty: bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Białą.
To pierwszy raz, kiedy tego rodzaju stan nadzwyczajny został wprowadzony w Polsce. Nie stało się tak w przypadku powodzi w 1997 roku i 2010 roku, a także podczas pandemii Covid-19. Ogłoszenie takiego stanu to też szansa na otrzymanie odszkodowań, o które mogą ubiegać się osoby dotknięte kataklizmem.