Stanęły prace budowlane w ramach przebudowy Drogi Krajowej nr 91 w Częstochowie
Według urzędników wykonawca prac nie byłby w stanie ukończyć prac w przewidzianym terminie. Dlatego Miejski Zarząd Dróg w Częstochowie odstąpił od umowy na wykonanie prac budowlanych.
-
Przebudowa Drogi Krajowej nr 91 w Częstochowie to największa inwestycja w tym mieście od wielu lat
-
Z powodu przebudowy mieszkańcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami
-
Prace nad przebudową DK91 ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Urzędnicy z Częstochowy uznali jednak, że patrząc na postęp prac, wykonawca nie ma szans na wykonanie inwestycji w przewidywanym terminie
– Kwestia jest taka, kiedy to było podpisane, prawda? Teraz mamy inflację, inne ceny. Według mnie to chyba powinna być jakaś… nie wiem, podpisanie jakiejś drugiej umowy, aneksu jakiegoś, bo koszty jednak teraz trochę poszły, prawda – mówi Jarosław Gu mułka, mieszkaniec Częstochowy.
Przebudowa Drogi Krajowej nr 91 w Częstochowie to największa inwestycja w tym mieście od wielu lat. Po starej estakadzie na tzw. „gierkówce” nie ma już ani śladu. Z powodu przebudowy mieszkańcy muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami. I będą musieli się liczyć najprawdopodobniej dłużej, niż pierwotnie zakładano.
– Nawet się nie chce mówić. Kolosalne wręcz. Komunikacja miejska też, tak jeździ, że w cały świat… Po 40 minut na autobusy trzeba czekać. I jeszcze jest napisane śmiało, że jest „przyjazna dla pasażera” – mówi Ryszard, mieszkaniec Częstochowy.
Prace nad przebudową DK91 ruszyły we wrześniu ubiegłego roku. Urzędnicy z Częstochowy uznali jednak, że patrząc na postęp prac, wykonawca nie ma szans na wykonanie inwestycji w przewidywanym terminie.
– Stopień zaawansowania realizowanych prac był niedostateczny, a ich postęp niewystarczający, co stawiało w wątpliwość powodzenie całego przedsięwzięcia. Taka perspektywa niosła ze sobą poważne konsekwencje społeczne i finansowe, na które MZD nie mógł pozwolić – mówi Maciej Hasik, MZD Częstochowa.
Dziś Urząd Miasta Częstochowy zapewnia, że inwestycja zostanie ukończona, nawet jeśli miasto miałoby dopłacić do jej realizacji. Na razie konieczne jest przeprowadzenie inwentaryzacji stanu inwestycji i zabezpieczenie placu budowy.
ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ
– Dalsze kroki to jest oczywiście przygotowanie się do trybu postępowania, w trybie oczywiście ustawy o zamówieniach publicznych. Będzie to prawdopodobnie tryb negocjacyjny. I w ramach tego trybu będziemy chcieli oczywiście jak najszybciej, ale oczywiście zgodnie z procedurami, zgodnie z prawem wyłonić wykonawcę tej inwestycji – mówi Włodzimierz Tutaj, Urząd Miasta Częstochowy.
Firma Nowak-Mosty, wchodząca w skład konsorcjum firm wykonujących prace poinformowała w mediach społecznościowych, że nie udało się ich ukończyć z winy zamawiającego. Z kolei lider konsorcjum – firma Firesta Fiser ma przedstawić oficjalne stanowisko w tej sprawie po świętach.
Autor: Paweł Jędrusik