Start polskiego satelity. Wiadomo kiedy! TRANSMISJA ONLINE
Stworzony w Gliwicach satelita Intuition-1, wraz z komputerem pokładowym Antelope, będzie wystrzelony w kosmos najwcześniej w sobotę 11 listopada – poinformowała firma KP Labs, której inżynierowie zbudowali i wyposażyli satelitę.
Wystrzał odbędzie się nie wcześniej niż 11 listopada. Dokładna data tego niesamowitego wydarzenia zostanie potwierdzona 24/48 godzin przed wystrzałem, zatem wypatruj dalszych informacji na naszych mediach społecznościowych. – poinformowała firma KP Labs.
Intuiton-1 to dziesięciokilogramowy satelita, którego budowę zainaugurowano w styczniu 2018 r. Jest wyposażony w wysokowydajną jednostkę obliczeniową do aplikacji sztucznej inteligencji i zaawansowane przyrządy do obserwacji Ziemi.
-Intuition-1 to nanosatelita o masie nie przekraczającej 12 kilogramów i rozmiarów dużego pudełka po butach. Na orbicie satelita nieco zwiększy swoje rozmiary poprzez rozkładane anteny oraz panele słoneczne. Pomimo niewielkich gabarytów satelita jest wyposażony w szereg systemów – mówi Michał Gumiela, KP Labs.
Innowacją firmy KP Labs jest to, że na orbicie satelita będzie mógł wykonywać zdjęcia tzw. hiperspektralne i przetwarzać dane już na pokładzie satelity. A to znacznie szybciej, niż było do tej pory możliwe. W taki sposób będzie można pomóc np. rolnikom.
– Zrodził się pomysł na to, żeby przetwarzać te dane już na pokładzie satelity, a na Ziemię wysyłać tylko informacje co, gdzie zostało wykryte. I tak zamiast wysyłać całe Gigabajty surowych zdjęć możemy wysłać krótką informację mówiącą o tym, że np. na obszarze pola uprawnego znajdującego się pod Gliwicami wykryto jakąś chorobę, coś złego dzieje się z tymi uprawami i tę informację mamy od razu – mówi Grzegorz Łada, KP Labs.
Zostanie w nim umieszczona specjalistyczna kamera o wysokiej rozdzielczości w zakresie światła widzialnego i bliskiej podczerwieni. Pasmo zostanie podzielone na 150 kanałów co umożliwi szybsze uzyskanie większej ilości informacji. Dzięki danym przetwarzanym na pokładzie Intuition-1 będzie można interpretować stan zdrowia roślin, lasów, prognozować plony czy tworzyć mapy zanieczyszczenia miast.