Statystyki wskazują, że poziom życia Polaków się poprawia. Sami Polacy mówią jednak coś innego
Według danych pochodzących z Eurostatu, które przedstawił portal bankier.pl – w Polsce żyje się lepiej niż w innych krajach europejskich, takich jak, m.in. Portugalia, Grecja, czy Chorwacja. Na te dane wpływa wskaźnik rzeczywistej konsumpcji indywidualnej, który wskazuje, ile dóbr i usług zostaje spożytych przez gospodarstwa domowe w ciągu roku. I tak wskaźnik ten dla Polski wyniósł 84% średniej dla krajów Unii Europejskiej. Do Hiszpanii brakuje nam dwóch punktów procentowych.
Z kolei wciąż bardzo daleko nam do takich krajów jak Litwa, czy Włochy ze wskaźnikiem 97%.
Natomiast ogromna przepaść wciąż istnieje pomiędzy poziomem życia Polaków, a poziomem życia w takich krajach jak Luksemburg -146%, Dania – 121%, Niemcy -120%. Bardzo wysoki poziom życia odnotowuje się także w Holandii, Belgii, Francji, Austrii, Szwecji, I Finlandii.
Jak zostało wyliczone brakuje nam 26 lat, aby zrównać się poziomem życia do Niemiec.
Podkreśla się jednak, że wskaźnik ten nie jest dokładnym odwzorowaniem poziomu życia w poszczególnych krajach, ze względu na brak uwzględnienia różnic w jakości dóbr i usług oraz przelicznika PKB na obywatela.
Polacy jednak są innego zdania i nie podzielają optymizmu wynikającego ze statystyk. Szalejąca inflacja, ciągłe podnoszenie stóp procentowych, trudny dostęp do kredytów, wzrost cen energii i ogrzewania, wpływają na negatywne odczucia Polaków, co do ich poziomu życia.
Pomimo, że w mediach szumnie podawane są informację o najtańszym paliwie w Europie, realnie porównując średnie zarobki do cen paliwa – przykładowo do zarobków i cen w Niemczech – ceny te nie napawają już takim optymizmem.
Cena paliwa w Polsce- 7,74 zł
Cena paliwa w Niemczech – 9,56 zł
Średnia krajowa w Polsce – 4697 zł netto miesięcznie
Średnia krajowa w Niemczech – ponad 12 000 zł netto miesięcznie
Skarżyńska