Strajku jednak nie będzie? Kompania Węglowa wycofuje się z kontrowersyjnej decyzji
-Cieszymy się, że zarząd wreszcie wycofał się z tej decyzji. To oznacza, że wracamy do normalnych negocjacji i mam nadzieję, że będą one teraz prowadzone na partnerskich warunkach – powiedział Bogusław Hutek, przewodniczący kompanijnej Solidarności. Podczas środowego spotkania strony rozmawiały głównie o sposobie i terminie wypłaty tzw. czternastej pensji. – Zarząd przedstawił swoją propozycję w tej kwestii, strona społeczna swoją. Rozmowy będą kontynuowane w czwartek – dodał przewodniczący.
Tym samym zakończył się trwający od blisko dwóch tygodni impas w rozmowach pomiędzy zarządem spółki a kompanijnymi centralami związkowymi. Jego przyczyną była podjęta przez zarząd KW 28 stycznia decyzja o wypowiedzeniu porozumienia z 17 lipca 2015 roku, które gwarantuje pracownikom Kompanii przejście do nowej spółki na podstawie artykułu 231 Kodeksu pracy, czyli z zachowaniem przez 12 miesięcy dotychczasowych warunków pracy i płacy. Ten krok zarządu wywołał ostry sprzeciw reprezentantów załogi. Kompanijne centrale związkowe domagały się, aby zarząd wycofał decyzję o wypowiedzeniu porozumienia. Od tego uzależniały dalsze rozmowy na temat terminu i sposoby wypłaty tzw. „czternastki” oraz kształtu Planu Techniczno-Ekonomicznego KW na 2016 rok.
W pierwszym tygodniu lutego w Katowicach odbyły się dwie rundy rozmów przedstawicieli kompanijnych central związkowych z zarządem KW i wiceministrem energii Grzegorzem Tobiszowskim. W zeszły piątek w Warszawie obradował Trójstronny Zespół Branżowy ds. Bezpieczeństwa Socjalnego Górników. W spotkaniu z przedstawicielami górniczych central związkowych i związków pracodawców stronę rządową reprezentował minister energii Krzysztof Tchórzewski. Żadne z tych spotkań nie przyniosło przełomu.
9 lutego we wszystkich kopalniach i zakładach górniczych Kompanii przeprowadzone zostały masówki, podczas których związkowcy informowali załogę o przebiegu dotychczasowych negocjacji i przyczynach przedłużającego się impasu w rozmowach. – Frekwencja na masówkach była bardzo wysoka. Ludzie doskonale pamiętają przedwyborcze i powyborcze deklaracje rządzących wobec górników i całej branży. Oczekują realizacji tych obietnic i partnerskiego traktowania – podkreśla Bogusław Hutek.
-
O mało nie urwało mu głowy! Ktoś rzucił w samochód belką! Straszny wypadek w Siemianowicach Śląskich [ZDJĘCIA]
- Kto im dał prawo jazdy? Zobaczcie mistrzów parkowania ze Śląska w akcji! [ZDJĘCIA]
-
Koszmarny wypadek w Katowicach! Samochód zmiótł pieszego z drogi! Mężczyzna nie żyje [WIDEO]
-
Czołówka radiowozu w Knurowie! Policja miała groźny wypadek [ZDJĘCIA]