Sucha karma dla psa: jaką wybrać?
Wielu weterynarzy i hodowców poleca suche karmy dla psów. Karma sucha może być bytowa lub weterynaryjna. Jeśli chodzi o karmy specjalistyczne, to najczęściej podawane są psom w przypadku problemów zdrowotnych. Sucha karma dla psa to nie tylko wygoda dla opiekunów, ale i dostarczenie niezbędnych składników odżywczych dla pupili. W artykule wyjaśniamy, jaka powinna być najlepsza sucha karma dla psów.
- Suche karmy: tanie czy drogie?
- Sucha karma dla psa wysokiej jakości
- Nie tylko karmy suche.
- Karma sucha czy mokra?
W żywieniu psów bardzo często rekomendowana jest sucha karma, gdyż zawiera odpowiednie składniki odżywcze. Powinna to być zbilansowana karma dla szczeniaków, dorosłych psów i psich seniorów. Sucha karma dla psa jest produkowana przez różnych producentów, przy czym warto zwracać uwagę na jej skład. Jeśli chodzi o psa, karma sucha z zawartością 4% mięsa, nie będzie przez niego chętnie zjadana (chyba że zawiera syntetyczne aromaty). Trzeba pamiętać, że psy są mięsożerne, przez co trzeba decydować się na kupowanie suchej karmy z dużą zawartością mięsa (lub ryb). Suchą karmę można zamawiać w różnych opakowaniach. Na początku warto wybrać mniejsze opakowanie, by sprawdzić, czy pies ją polubi. Najbardziej opłaca się kupować duże worki z karmą suchą, gdyż cena za 1 kg jest atrakcyjniejsza. Na opakowaniu podana jest informacja, jakie ilości karmy trzeba podawać psu (wyszczególnione jest na przykład karmienie dorosłych psów dużych ras, psów aktywnych i psów, które nie mają zbyt wiele ruchu). Do zamówienia w sklepie internetowym zawsze warto dodać przysmaki dla psa.
Suche karmy: tanie czy drogie?
Każdy opiekun psa najlepiej wie, ile pieniędzy może przeznaczyć na żywienie swojego pupila. Jeśli chodzi o tanie karmy, to skromna ilość mięsa z dodatkiem syntetycznych aromatów nie jest dobrym wyborem. Możliwe, że pies będzie ją zjadał z uwagi na kuszący zapach. Potrzeby żywieniowe psa nie zostaną zaspokojone. W efekcie może tak być, że więcej finansów zostanie przeznaczonych na wizyty u weterynarza. Organizm psa może różnie reagować na tego typu karmę. Najlepszym rozwiązaniem jest wysokiej jakości karma sucha. Właściwie zbilansowana karma sucha ma pozytywny wpływ na stan zdrowia psa. Zawsze można skonsultować wybór karmy z obsługą sklepu, w którym składane jest zamówienie na suchą karmę. Można też zapytać weterynarza, jak powinno wyglądać właściwe żywienie psa (taka konsultacja może być konieczna w przypadku osób, które nie mają żadnego doświadczenia w opiece nad psem). Czasami może być tak, że konieczna będzie sucha karma dla psów wrażliwych lub cierpiących na konkretne choroby (typu zapalenie trzustki). W takich sytuacjach trzeba kupować karmę pod indywidualne potrzeby żywieniowe.
Sucha karma dla psa wysokiej jakości
Dobra sucha karma zadowoli najbardziej wybredne psy. To tylko na reklamie można zobaczyć, że psy chcą jeść karmę suchą ze śladową ilością mięsa, za to z przesadzoną ilością wzmacniaczy smaku. Karma dla psa musi być wartościowa, w przeciwnym razie opiekun może zauważać rozmaite problemy zdrowotne. Oczywiście nigdy nie da się wykluczyć ryzyka pojawienia się choroby, ale trzeba mieć świadomość, substancje odżywcze zawarte w karmie są bardzo ważne dla zdrowia psa. Karmy muszą być dopasowane do wieku psa. Szczeniak potrzebuje innej karmy niż pies dorosły. Inny skład będzie miała karma dla psiego seniora.
Nie tylko karmy suche.
Oprócz suchej karmy można podawać psu mokrą karmę. Karmy mokre są bardzo wygodne w podawaniu. Wystarczy otworzyć puszkę i umieścić jej zawartość w psiej misce. Psy lubią tego rodzaju karmy. Przy czym tak samo, jak w przypadku suchej karmy, trzeba sprawdzać skład. Ta karma też musi zawierać niezbędne składniki odżywcze. Najlepszą karmę można dopierać do preferencji smakowych pupila. Bogaty wybór karmy mokrej sprawia, że każdy pies będzie ją ze smakiem zjadać. Produkty typu mokra karma dla psa trzeba podawać w ilości zalecanej przez producenta.
Karma sucha czy mokra?
Niektórzy podają swoim psom wyłącznie karmę suchą, inni podają tylko karmę mokrą. To może zależeć od osobistych przekonań związanych z żywieniem pupila. Może też wynikać z rekomendacji weterynarza. Suchy pokarm może dłużej postać w misce, a mokry już niekoniecznie. Jak najbardziej można przez jakiś czas obserwować, jaki rodzaj karmy pies najchętniej je. Są osoby, które podają przykładowo 1 puszkę karmy mokrej. Jeśli porcja jest za mała, dodatkowo podają karmę suchą.
Jeśli pies jest adoptowany ze schroniska, to przez pierwsze dwa tygodnie należy podawać to, co dostawał wcześniej do jedzenia (ryż z kurczakiem). Następnie można podawać karmę suchą lub mokrą. Czasami po zmianie diety mogą pojawić się zaburzenia w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Identycznie może być przy zmianie karmy wilgotnej. Karmę należy zmieniać stopniowo. Może to zająć kilka dni, ale taki zabieg wyeliminuje na przykład biegunki. Wybierając się na wyjazd z psem, koniecznie trzeba zabrać ze sobą jego ulubioną karmę w odpowiedniej ilości. W małych miejscowościach może być problem z zakupem karmy innej niż marketowej.
źródło: artykuł partnera