Artykuł Sponsorowany

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zestawu klocków dla dzieci?

Czy pamiętasz jeszcze swoje ulubione klocki z dzieciństwa? Historia zatoczyła właśnie koło – teraz to ty wybierasz zabawki dla swojej pociechy! A jak wiadomo, klocki to zabawka, która nigdy nie wychodzi z mody. Choć motywy przewodnie zestawów zmieniają się jak w kalejdoskopie, a kolejne pokolenia wybierają coraz to nowsze serie, istnieją uniwersalne zasady, o których zawsze warto pamiętać podczas poszukiwania klocków. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy zestaw dla dziecka w każdym wieku!

 

Klocki – ponadczasowy prezent

Nietrudno jest zauważyć, że mimo upływu lat klocki wciąż są jednym z najczęściej wybieranych prezentów dla maluchów. Sięgamy po nie nie tylko dlatego, że są źródłem doskonałej zabawy, ale też pomagają dzieciom rozwijać wyobraźnię i tworzyć pierwsze konstrukcje.

Załóżmy, że jesteś zaledwie krok przed wyborem odpowiedniego zestawu na prezent. O czym warto pomyśleć, zanim go dokonasz? O ile upominek nie musi być utrzymywany w tajemnicy, możesz wybrać klocki razem z dzieckiem lub jego rodzicami. Wtedy będziesz mieć pewność, że spełnią one oczekiwania małego solenizanta lub solenizantki. A oto pozostałe kwestie, które możesz wziąć pod uwagę.

Wiek dziecka

Wybierz zestaw klocków odpowiedni do wieku dziecka. Nie musisz martwić się o to, czy właściwie go dobierzesz – producenci często informują dla ułatwienia, dla jakiej grupy wiekowej przeznaczony jest dany zestaw. W sklepach znajdziesz zestawy nawet dla dzieci, które skończyły zaledwie rok – takie klocki zazwyczaj mają odpowiednio duże rozmiary i są stworzone z miękkich tworzyw, np. gumy.

Warto trzymać się tych oznaczeń – zostały one ustalone przez specjalistów na podstawie wielu testów. Jeśli kupisz maluchowi zestaw dla zbyt małych lub o wiele starszych dzieci, może się on szybko sfrustrować i zniechęcić do dalszej zabawy.

Poziom trudności i rozmiar zestawu

Bo w tym cały jest ambaras, żeby… nie było nudno, ale też niezbyt trudno. Niech zestaw klocków, który wybierzesz, będzie dla dziecka wyzwaniem, ale na miarę jego umiejętności. Przykład? Komplet zawierający 1000 elementów będzie lepszym pomysłem na prezent dla starszego nastolatka niż pięciolatka.

Poziom trudności wiąże się nie tylko z ilością części, ale też ich rodzajami. Na rynku pojawiają się zestawy, które mają elementy elektroniczne, np. silniki czy głośniczki, które dodatkowo zwiększają wrażenia z zabawy. Wraz ze wzrostem dziecka możesz wybierać większe i trudniejsze do złożenia zestawy.

Zainteresowania malucha

Nie zapomnij o tym, żeby postawić na zestaw klocków o tematyce, która jest bliska maluchowi – w przeciwnym wypadku zabawka może szybko wylądować w kącie. Dowiedz się, co go interesuje. Możesz zapytać o to wprost lub spojrzeć na zawartość jego szafek z zabawkami. Poobserwuj dziecko podczas zabawy – w ten sposób łatwo wyłapiesz jego ulubione motywy.

Równie dobrym pomysłem jest wybór klocków związanych z bajką lub filmem, za którym przepada pociecha. Dzięki temu będzie mogła odgrywać najciekawsze sceny i wcielać się w ulubionych bohaterów! Im ciekawszy dla niej zestaw, tym więcej czasu poświęci na zabawę nim.

Co jeszcze warto wiedzieć, zanim kupisz dziecku klocki?

Oprócz kwestii, które wymieniliśmy, możesz też zastanowić się nad zestawem klocków, który da się swobodnie rozbudowywać. W ramach jednej serii powstaje wiele kompletów, łączących się z tym samym miejscem akcji i bohaterami. Dwa zestawy związane z tą samą bajką to dwa razy więcej zabawy!

Klocki nawiązujące do znanych motywów to nie wszystko – warto postawić także na komplety pełne uniwersalnych, jednolitych elementów. Dzięki inwencji twórczej malucha mogą się one przerodzić w niezwykłe konstrukcje i budowle. Dużym plusem będzie to, że zestaw także będzie łączył się z resztą klocków posiadanych przez dziecko.

Nie zapomnij, aby wybierać komplety najlepszej jakości od znanych producentów. Obejrzyj więc klocki na Smyk.com – tam znajdziesz setki zestawów przeznaczonych dla każdej grupy wiekowej, nawet dla dorosłych!

źródło: artykuł partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button