Wiadomość dniaZdrowie

ŚUM może zrewolucjonizować leczenie zwyrodnień siatkówki oka. Ruszają specjalna badania

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach przygotowuje się do rozpoczęcia przełomowych badań. Mają one dotyczyć zupełnie nowatorskich metod leczenia dziedzicznych chorób siatkówki oka. A konkretnie chodzi o zwyrodnienia barwnikowe siatkówki.

 

 

Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!

– Znamy dokładnie mechanizm tej choroby, jest to zwykle choroba jednogenowa, związana z mutacją w pojedynczym genie. Natomiast jest to dość nietypowa choroba pod tym względem, iż istnieje bardzo dużo tych genów, które mogą być zmutowane prowadząc do tego samego przebiegu choroby – mówi dr hab. n. med. Adrian Smędowski, koordynator i wykonawca projektu.

Powiązane artykuły

Jak podkreślają naukowcy, głównym celem projektu badawczego jest odnalezienie przyczyn powstawania tej konkretnej patologii w siatkówce oka, by docelowo, w późniejszym czasie wynaleźć lek, który umożliwi leczenie pacjentów dotkniętych schorzeniem. Jednak na to możemy czekać nawet do 20 lat.

-Badania, które będą przeprowadzane w naszym uniwersytecie to są badania na zwierzętach. Będziemy wywoływać właśnie tą chorobę u myszy lub też będą to linie komórkowe, w których będą zmiany indukowane, powstawały takie zmiany jak w tej chorobie. I następnie będziemy próbować lokalizować te zmiany, które tam dochodzą czyli będziemy poszukiwać błędów w kodowaniu białek. I jeżeli znajdziemy to miejsce, gdzie są błędnie zakodowane, czyli powstają fałszywe białka no to wtedy będzie można na tej podstawie oznaczyć czy wyprodukować prawidłowe i to będzie lek – mówi prof. dr hab. n.med. Edward Wylęgała, prorektor SUM, okulista.

Badania nowoczesnych metod leczenia siatkówki oka ruszają w Śląskim Uniwersytecie Medycznym
Badania nowoczesnych metod leczenia siatkówki oka ruszają w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

Zwyrodnienie barwnikowe siatkówki oka okazuje się być główną przyczyną dziedzicznej ślepoty niemal na całym świecie. Obecnie wykrywane jest u blisko 2,5 miliona osób. W większości przypadków problem pojawia się już w młodym wieku, a pierwszym i charakterystycznym objawem jest dezorientacja, ślepota po zmroku.

– Założyliśmy taką hipotezę, że istnieje wiele białek, które potem mogą oddziaływać z jakimś takim celem wewnątrzkomórkowym, a ten cel komórkowy połączony z tym patologicznym białkiem powoduje te właśnie niekorzystne zmiany, prowadzące do utraty komórki, do jej śmierci po prostu. I ta technika, która jest w tej chwili bardzo nowoczesną techniką, badania interakcji pomiędzy różnymi białkami, jest dostępna w zaprzyjaźnionym z nami od wielu lat uniwersytecie w Helsinkach. I dlatego też okazało się, że jest to możliwe do wykonania technicznie i no więc taki projekt powstał. I mam nadzieję, że uda się nam zidentyfikować ten cel – mówi prof. dr hab. n. med. Joanna Lewin-Kowalik, Katedra i Zakład Fizjologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach SUM, inicjatorka projektu.

 

Projekt, którzy współtworzą naukowcy Katedry Fizjologii Wydziału Nauk Medycznych SUM w Katowicach jest realizowany w ramach grantu naukowego Narodowego Centrum Nauki przy wsparciu Funduszy Norweskich. Uczelnia uchodzi za jednego z liderów w pozyskiwaniu grantów naukowych, których łączna kwota przekracza 100 mln. Złotych.

 

autorka: Fatima Orlińska

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Prawie 7 kilogramów szczęścia! Nietypowe narodziny w szpitalu w Zabrzu [ZDJĘCIA]

Śmiertelny wypadek pod Gliwicami. Jak doszło do zasypania mężczyzny w Kozłowie? [NOWE FAKTY]

W Katowicach można kupić ciastka – piersi. Klienci zachwyceni, a wszystko w ważnej sprawie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button