Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEOZdrowie

Światowy Dzień Onkologii WIDEO

Chociaż te same hasła powtarzane są od lat, wciąż bardzo wiele osób się do nich nie stosuje. Tym większa szkoda, bo tu chodzi o zdrowie i życie. W światowym dniu walki z rakiem sprawdzamy, jak wygląda profilaktyka nowotworów. Wprawdzie badań i to bezpłatnych nie brakuje, ale brakuje chętnych do korzystania z nich. 

 

Światowy Dzień Onkologii

Światowy Dzień Onkologii to dobry moment, żeby przypomnieć to, co jest oczywiste.
Człowiek się prędzej może leczyć, jak coś ujawni, prawda? – mówi Bożena Konopek, pacjentka mammobusa w Katowicach.  Ale, żeby coś ujawnić, trzeba najpierw pójść do lekarza.
– Wcześnie zdiagnozowany nowotwór w zdecydowanej większości przypadków jest wyleczalny. Natomiast im później ta diagnostyka zostanie przedsięwzięta, czyli wtedy, kiedy już występują różne objawy, a objawy świadczą o większym zaawansowaniu, tym szansa na wyleczenie spada. Nie znaczy, że jej nie ma, ale jest zdecydowanie mniejsza– mówi Barbara Horzela, zarządzająca oddziałem onkologii D w Katowickim Centrum Onkologii.

Żeby wcześnie zdiagnozować nowotwór, trzeba się regularnie badać

Wiadomo, że z szybkim dostępem do  specjalistów jest w Polsce problem, ale akurat w przypadku nowotworów jest możliwość skorzystania  z programów profilaktycznych refundowanych przez NFZ. Tak jest m.in. z mammografią, cytologią i kolonoskopią. Te badania pozwalają zdiagnozować nowotwory: piersi, szyjki macicy oraz jelita grubego.
-Przypomnijmy, że ani badania mammograficzne, ani cytologiczne w ramach programów (…), nie są wymagane skierowania. Możemy również skorzystać z badań przesiewowych raka jelita grubego – mówi Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału NFZ w Katowicach.
Refundowane programy dotyczą grup szczególnego ryzyka: seniorów i kobiet po 40. roku życia. Największym zainteresowaniem cieszy się mammografia. Dzięki specjalnym autobusom można ją wykonać np. przy okazji zakupów czy załatwiania spraw w urzędzie.
-W małych miejscowościach, kiedy przyjeżdżamy mammobusem, panie bardzo chętnie korzystają. Mammobus przyjeżdża do nich, one nie muszą nigdzie jechać i wiedzą, że jeżeli to badanie wykonają, to wynik dostaną na adres domowy – mówi Dorota Sepko, dyrektor operacyjny Geneva Trust Polska. W jednym mammobusie można dziennie wykonać ponad 80 badań.

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button