Zdrowie

Świerzb. Co to za choroba?

Świerzb. Co to za choroba? Najczęściej do zakażenia dochodzi w żłobkach, przedszkolach, szpitalach czy domach opieki społecznej. 

 

 

Świerzb. Co to za choroba? Wyjaśniamy poniżej.

Świerzb. Co to za choroba?

Świerzb to choroba, którą wywołuje pajęczak – świerzbowiec ludzki. Najczęściej do zakażenia dochodzi w żłobkach, przedszkolach, szpitalach czy domach opieki społecznej. 

Warto zaznaczyć, że człowiek niezwykle rzadko zaraża się od zwierzęcia (psa, kota, gołębia czy krowy), wówczas za chorobę odpowiedzialny jest świerzbowiec zwierzęcy. 

Objawami charakterystycznymi są zmiany skórne ze świądem, który nasila się wraz ze wzrostem temperatury ciała – np. w nocy. Jest to bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która utrudnia sen, w konsekwencji powodując rozdrażnienie, zmęczenie czy brak koncentracji. Do zakażenia dochodzi zazwyczaj, gdy jesteśmy osłabieni. Szczególnie narażone na chorobę są osoby w podeszłym wieku.

Świerzb. Leczenie 

 Do zakażenia świerzbem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt ze skórą zarażonej osoby. Z kolei w przypadku świerzbu norweskiego wystarczy kontakt z przedmiotami, takimi jak zabawki, czy meble tapicerowane. 

Zmiany naskórka mają postać grudkowo – pęcherzykową i mogą zostać pomylone z alergią. Istnieje jednak kilka odmian świerzbu – każda z nich charakteryzuje się nieco innym wyglądem zmian skórnych. Chorobę tę diagnozuje lekarz dermatolog. 

Objawy występują zazwyczaj w przestrzeniach międzypalcowych rąk, łokciach, zgięciach, fałdach skórych, pośladkach czy też w okolicach narządów płciowych oraz brodawkach sutkowych u kobiet. 

W leczeniu świerzbu stosuje się środki przeciwswierzbicowe. Najcześciej są to preparaty do stosowania zewnętrznego. Lekarz może jednak zalecić także lekarstwa doustne. 

Preparaty wsmarowuje się w skórę całego ciała, a u dzieci także w okolicach głowy, najlepiej po odbytej kąpieli – wówczas środek zostaje lepiej wchłonięty. 

Co istotne, leczeniu powinni być poddani wszyscy domownicy (a także partnerzy seksualni), bez względu na to czy występują u nich objawy, czy też nie. 

Świerzb. Jak długo trwa leczenie?

Okres wylęgania świerzbu trwa od 3 dni do 3 tygodni. Co ważne, w tym okresie brak jest jakichkolwiek objawów, jednak w tym czasie zarażamy już innych.

Leczenie świerzbu przebiega skutecznie, o ile stosuje się do wszystkich rekomendacji lekarza i w sposób prawidłowy dba się o higienę. Ważne jest też, jak już wcześniej wspomniano, odbycie leczenia przez wszystkich domowników.

Warto podkreślić także, że charakterystyczny świąd może utrzymać się przez kilkanaście tygodni. 

W tym czasie rekomenduje się kąpiele w emolientach oraz stosowanie maści siarkowej. Przez cały okres leczenia należy w sposób wzmożony dbać o higienę. Zaleca się częste wymiany ubrań, ręczników, czy pościeli, a także pranie ich powyżej temperatury 60 stopni Celsjusza. 

Jak leczyć miażdżycę tętnic dolnych? Kierunek Zdrowie TVS

Kierunek Zdrowie: Jak diagnozować i leczyć miażdżycę tętnic dolnych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button