Święto Świętej Bożej Rodzicielki Maryi – 1 stycznia
1 stycznia to szczególny dzień w Kościele katolickim, obchodzony jako Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. To święto maryjne, które podkreśla aspekt macierzyństwa Maryi – jeden z najstarszych dogmatów Kościoła, uznający Maryję za Matkę Boga (Theotokos). Uczestnictwo we mszy świętej 1 stycznia jest obowiązkowe.
Dogmat Maryjny
Pierwszy dogmat maryjny o Bożym Macierzyństwie Maryi został oficjalnie ogłoszony na soborze w Efezie w 431 roku. Wtedy to Kościół zmierzył się ze sporem między biskupami – nestorianami i monofizytami. Kościół uznał, że w Chrystusie obecne są dwa pierwiastki – ludzki i boski. W ten sposób Maryja została uznana za Matkę Boga, a nie tylko Matkę Chrystusa. Święta Dziewica stała się Matką Bożą, zrodziła bowiem Słowo Boże według ciała.
Historia Święta
Święto to pierwotnie było obchodzone jako święto Jezusa – Obrzezanie Pańskie, które w Cerkwi prawosławnej i Kościołach anglikańskich nadal ma swoje miejsce. W Kościołach protestanckich obchodzone było jako Uroczystość Imienia Jezus. W 1931 roku, na pamiątkę soboru w Efezie, papież Pius XI ustanowił to święto i wyznaczył dzień 11 października.
Reforma liturgiczna w 1969 roku nie zniosła tego święta, ale przeniosła je na 1 stycznia. Wybór ostatniego dnia oktawy Bożego Narodzenia podkreśla znaczenie Matki Bożej jako tej, która stoi w bezpośrednim związku z narodzeniem Jezusa.
Czcimy Maryję jako Matkę Bożą
Obchodząc Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Kościół przypomina o szczególnej roli Maryi w historii zbawienia. To dzień, w którym oddajemy cześć Matce Bożej, dziękując za jej opiekę i wstawiennictwo w naszym życiu.
źródło: tvs.pl