Kategorie

Święto Trzech Króli w Katowicach, czyli barwny orszak i Betlejem w Spodku

Tysiące osób starały się odtworzyć historię sprzed dwóch tysięcy lat. Tego dnia zgodnie z bożonarodzeniową tradycją, na ulicach Katowic było niezwykle barwnie. Większość uczestników ukoronowanych niezmiennym atrybutem święta. – Mamy papierowe korony w trzech kolorach królewskich orszaków: czerwonym, niebieskim i zielonym. Do tego śpiewniki kolędowe, bo przede wszystkim chcielibyśmy wspólnie śpiewać kolędy, bo to jest taka główna myśl orszaku trzech króli – zaznacza Piotr Lebek, organizator katowickiego Orszaku Trzech Króli. Trasa poprowadziła przez ścisłe centrum stolicy województwa, przez Wita Stwosza, rynek, aż do dużej sceny ustawionej pod katowickim Spodkiem. Orszak Trzech Króli przeszedł ulicami ponad 330 miejscowości w kraju. W samym tylko regionie było ich około 20. Po oddaniu pokłonu Świętej Rodzinie na scenie rozpoczęło się wspólne kolędowanie. – Specjalnie na tę okazję katowicki orszak Trzech Króli zespół Albo i nie oraz Magda Anioł ze swoim zespołem zjednoczyli swoje siły, zjednoczyli swoje talenty i będą tu wspólnie kolędować – podkreśla Anna Misztal, organizatorka katowickiego Orszaku Trzech Króli.

 

Potem kolejny koncert, tyle że już w Spodku, który zamieni się w Betlejem. – Niezwykły skład artystów. Będziemy mogli zobaczyć po pierwsze cały chór TGD razem z zespołem oraz Annę Marię Jopek, Kubę Badacha i Natalię Niemen – wymienia Adam Guzdek, pomysłodawca koncertu "Betlejem w Spodku". Artyści zaśpiewają kolędy z różnych stron świat w aranżacjach przygotowanych specjalnie na tę okazję. – Przestudiowałem ponad 300 kolęd różnych. Wybrałem tę właśnie na korzyść tego koncertu. Jest całe mnóstwo tematów, niektóre gdzieś są słyszane. W sklepach słyszymy, gdzieś tam w radiu i nawet nie wiemy, że to są kolędy, są to piękne melodie – podkreśla Piotr Nazaruk, dyrygent.

 

Będzie można usłyszeć kolędy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych,ale przede wszystkim z Polski, choć wielu zadziwić może ich niecodzienna interpretacja. – Jestem przyzwyczajona do takich nietuzinkowych aranżacji kolędowych, ponieważ mój mąż nagrał piękną płytę razem ze śląskim Głyk P.I.K Trio, więc nie jest mi obce nowatorskie podejście do klasyki – stwierdza Natalia Niemen, wokalistka. Dochód ze sprzedaży biletów przeznaczony będzie na Światowe Dni Młodzieży organizowane w Polsce w 2016 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button