Szczepionka przeciwko małpiej ospie. Kto powinien się zaszczepić?
WHO zaleca szczepienia przeciwko małpiej ospie osobom o wysokim ryzyku zakażenia. Dostępna obecnie szczepionka oparta na wirusie krowianki, skierowana przeciwko małpiej ospie powinna powodować silną odpowiedź immunologiczną – twierdzą naukowcy.
Od 1 stycznia 2022 r. liczba przypadków małpiej ospy wzrosła w krajach, które nie są endemiczne dla tej choroby. Większość zgłoszonych przypadków ma historię kontaktów seksualnych, a większość z nich została zidentyfikowana w klinikach zdrowia seksualnego lub STI i dotyczyła głównie, ale nie wyłącznie, mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami – informuje WHO.
Celem globalnej reakcji na epidemię ospy małpiej jest powstrzymanie przenoszenia wirusa ospy małpiej z człowieka na człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem społeczności o wysokim ryzyku narażenia, które mogą różnić się w zależności od kontekstu, oraz skuteczne stosowanie silnych środków ochrony zdrowia publicznego w celu zapobiegania dalszemu rozprzestrzenianiu się ospy małpiej. rozprzestrzenianie się choroby.
Rozsądne stosowanie szczepionek może wspierać tę reakcję. Te tymczasowe wytyczne, opracowane z radą i wsparciem Grupy Roboczej Strategic Advisory Group of Experts (SAGE) ds. szczepionek przeciwko ospie prawdziwej i małpiej, zawierają pierwsze zalecenia WHO dotyczące szczepionek i szczepień przeciwko ospie małpiej.
Poniżej znajdują się kluczowe punkty:
- Szczepienia masowe nie są obecnie wymagane ani zalecane w przypadku małpiej ospy.
- W przypadku kontaktów z przypadkami, zaleca się szczepienie zapobiegawcze po ekspozycji (PEPV) z odpowiednią szczepionką drugiej lub trzeciej generacji, najlepiej w ciągu czterech dni od pierwszej ekspozycji, aby zapobiec wystąpieniu choroby.
- Pierwotne szczepienie zapobiegawcze (PPV) jest zalecane dla osób o wysokim ryzyku narażenia, w tym między innymi dla homoseksualnych lub biseksualnych mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami lub innymi osobami z wieloma partnerami seksualnymi, zagrożonych pracowników służby zdrowia, personelu laboratoryjnego zajmującego się ortopokswirusami, personel laboratorium wykonujący testy diagnostyczne na ospę małp i inne osoby, które mogą być zagrożone, zgodnie z polityką krajową.
- Programy szczepień muszą być poparte dokładnym nadzorem i śledzeniem kontaktów, a także silną kampanią informacyjną, solidnym nadzorem nad bezpieczeństwem farmakoterapii, najlepiej w kontekście wspólnych badań skuteczności szczepionek ze znormalizowanymi protokołami i narzędziami gromadzenia danych.
- Decyzje dotyczące stosowania szczepionek przeciwko ospie prawdziwej lub małpiej powinny opierać się na pełnej ocenie ryzyka i korzyści w poszczególnych przypadkach.
Źródło: WHO