Szczepionki dla powodzian. Gdzie można się zgłaszać?
Szczepionki przeciw tężcowi są bezpłatnie dostępne w szpitalnych oddziałach ratunkowych i placówkach podstawowej opieki zdrowotnej – przekazał wojewoda śląski Marek Wójcik.
Bezpłatne szczepionki przeciw tężcowi dla osób z terenów dotkniętych powodzią są dostępne w SOR-ach i placówkach POZ.
To są bezpłatne szczepionki poekspozycyjne dla osób, które zraniłyby się na przykład w trakcie sprzątania swoich posesji – wyjaśnił podczas sztabu kryzysowego wojewoda śląski.
W miarę potrzeb szczepionki mają być również w dyspozycji powiatowych inspektorów po to, żeby uzupełnić zapasy w POZ-ach”.
Kontakt z wodą powodziową. ALERT RCB
Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało pilny alert dotyczący kontaktu z wodą powodziową dla województwa dolnośląskiego, opolskiego oraz śląskiego.
„Kontakt z wodą powodziową może zagrażać zdrowiu ludzi i zwierząt. Nie jedz żywności, która miała kontakt z wodą-wyrzuć ją bez względu na stan opakowania.” – czytamy w komunikacie RCB.
Pamiętaj!
- Unikaj kontaktu z wodą powodziową. Noś wodoodporne ubrania i gumowce, aby zminimalizować ryzyko kontaktu skóry z zanieczyszczeniami.
- Po każdym kontakcie z wodą powodziową lub jej zanieczyszczonymi przedmiotami, dokładnie myj ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund.
- Używaj tylko przefiltrowanej lub butelkowanej wody do picia i przygotowywania posiłków. Woda powodziowa może zawierać niebezpieczne patogeny i chemikalia. Komunikaty dot. przydatności wody do spożycia śledź na stronach Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.
- Jeśli woda powodziowa dostała się do domu, dokładnie dezynfekuj wszystkie powierzchnie, z którymi miała kontakt.
- Jeśli zwierzęta miały kontakt z wodą powodziową, skonsultuj się z weterynarzem. Może być konieczne ich badanie oraz podanie odpowiednich leków profilaktycznych.
- Zwracaj uwagę na wszelkie objawy chorobowe, takie jak bóle brzucha, nudności, wymioty, gorączka czy biegunka. Jeśli wystąpią, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.