Szczotka do brody czy kartacz? Jak dbać o zarost i dlaczego warto?
Szczotka do brody to nieodłączny element zestawu do pielęgnacji zarostu. Bez niej osiągnięcie idealnego zarostu jest niemożliwe. Co takiego daje czesanie brody przy pomocy szczotki i czym różni się ona od kartacza?
Szczotka do brody a kartacz – różnice i podobieństwa
Powracająca moda na noszenie zarostu sprawiła, że na rynku pojawiło się wiele akcesoriów kosmetycznych dla mężczyzn. Przykładami są kartacz i szczotka do brody, czyli przedmioty służące do codziennej pielęgnacji włosów oraz skóry policzków, podbródka i szyi. Zastosowanie obu rzeczy jest więc identyczne. Różnica sprowadza się do kształtu.
Szczotka do brody składa się z sekcji z włosiem i rękojeści. Kartacz zbudowany jest tylko z pierwszej z tych części. Daje to pole do wyboru akcesorium dostosowanego do różnych scenariuszy użycia. Wyposażona w rękę szczotka to dobra opcja do codziennego dbania o zarost w domu. Kartacz z kolei sprawdzi się np. w drodze. Mały przyrząd do czesania brody bez problemu zmieści się w torbie sportowej albo walizce podróżnej.
Dlaczego warto używać szczotki do brody?
Szczotka do brody pomaga w dbaniu o skórę w okolicach zarostu i o niego samego. Bujne włosy utrudniają dostęp powietrza do skóry. Wskutek tego zaczyna się ona łuszczyć i odpadać, a na brodzie pojawia się nieestetyczny łupież. Dodatkowo wygląd zarostu pogarsza utrata naturalnego, zdrowego blasku.
Regularne czesanie brody pobudza też cebulki włosów. Dzięki temu rosną one gęściej. Przy tym te, które są martwe, można szybko usunąć. Warto jednak pamiętać, że szczotki do brody nie powinno się używać zbyt często. Rezultat jej nadużywania prowadzi do odwrotnego efektu. Włosy, zamiast rosnąć bujnie i być mocne, stają się coraz rzadsze i słabsze.
Jaką szczotkę do brody wybrać i jak jej używać?
Do osiągnięcia najlepszych efektów potrzebna jest szczotka do brody z odpowiednio elastycznym włosiem. Z tego właśnie powodu najbardziej polecane są modele z włosiem dzika. Dodatkową zaletą tego materiału jest brak zjawiska elektryzowania się zarostu. Ponadto warto postawić na trwałą szczotkę wykonaną z drewna.
Brodę należy szczotkować codziennie rano, ale nie częściej. Wyjątkiem są sytuacje, gdy traci ona kształt np. po dużym wysiłku fizycznym. Pierwszym krokiem w porannej toalecie jest wysuszenie zarostu. Następnie można już czesać włosy, zaczynając od ich nasady. Ruchy trzeba wykonywać w różnych kierunkach i jednocześnie dążyć do ich rozprostowania. Później można przejść do układania zarostu.
źródło: artykuł partnera