Szkolenie służb w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach
Kontrterroryści, pirotechnicy i ratownicy górniczy – wszyscy wzięli w piątek udział w szkoleniu wysokościowym na terenie Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
-Jesteśmy zobligowani do współpracy z różnymi podmiotami, jednostkami służb ratowniczych i taka współpraca jest prowadzona już od wielu lat m.in. z Państwową Strażą Pożarną, z jednostką specjalistyczną chociażby z Gdańska GOPREM czy TOPREM, natomiast od niedawna, od paru miesięcy nawiązaliśmy współpracę z policją garnizonu śląskiego i chodzi tutaj o grupę alpinistyczną – mówi Robert Wnorowski, rzecznik prasowy Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu.
To już drugie tego typu wspólne szkolenie policjantów i ratowników górniczych na terenie kopalni w Tarnowskich Górach. W trakcie szkolenia policjanci realizowali zadania zarówno na powierzchni, jak i pod ziemią, w górniczym szybie Żmija. Przy pomocy technik linowych przećwiczyli sposoby współdziałania służb podczas sytuacji kryzysowych.
-Cały zarys ćwiczenia ma na celu przede wszystkim doskonalenie nabytych już umiejętności oraz współpraca z Centralną Stacją pracy na wysokości w sytuacjach kryzysowych. Główne założenie jest, aby doskonalić te techniki, poznać nowy sprzęt, podzielić się informacjami – jak pracuje policja, jak pracuje Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego i w przypadku, gdy przyjdzie taka potrzeba, żebyśmy mogli wspólnie pomóc w potrzebie – mówi sierż. szt. Kamil Kubica, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Tarnowskich Górach.
Umiejętności nabyte podczas ćwiczeń będą mogły zostać wykorzystane przez policjantów między innymi podczas akcji z obecnością ciężko dostępnych materiałów wybuchowych, sytuacjach bojowych z udziałem helikopterów, czy też w trakcie wyciągania górników z zawalonych tuneli.