REKLAMA
KategorieSzlagiery

SZLAGROTEKA: Czy wiecie, jak powstały największe szlagiery?

Zastanawialiście się kiedyś, czym właściwie jest Szlagier? I jak to wszystko się zaczęło?

 

Szlagry albo Szlagiery, to muzyka rozrywkowa ze śląskim rodowodem. Co ciekawe, od dłuższego czasu popularna również poza granicami województwa śląskiego.  Szlagroteka zabiera Nas w podróż po szlagierowej przeszłości. Na początek krótkie przypomnienie.

Czy pamiętacie Damiana Holeckiego, jak niósł „Czerwone Róże”?

Albo Jacek Silski, tak niedawno spacerował po słonecznym Splicie, by wysłać „List Znad Morza”

Te piosenki na stałe wpisały się w program obowiązkowy każdego koncertu i wielu spotkań towarzyskich. Zanim jednak do tego doszło, musimy się mocno cofnąć w czasie. Słowo Szlagier zapożyczone zostało z języka niemieckiego. Dlatego na początek Die Wildecker Herzbuben i ich wielki hit z 1990 roku – Herzilein.

Powiązane artykuły

Niemieckie szlagry okazały się inspiracją dla wielu wykonawców na naszym śląskim rynku muzycznym. Weźmy na przykład ten, popularny 15 lat temu w Niemczech hit Dj Otzi. Rozpoznajecie tę melodię?

W Szlagrotece spróbujemy odpowiedzieć wam jak to się stało, że śląskie szlary zyskały taką popularność. Jedno jest pewne ich autorzy i wykonawcy na pewno nie mogli nawet w przypuszczać, jak głęboko zakorzenią się w naszej świadomości. I tu trzeba zauważyć, że nie było i nie ma jednego przepisu na sukces, choć w przypadku Piotr Fesztera to właśnie dobrze znany przepis otworzył mu szeroko drzwi do kariery. Przepis był na tyle skuteczny, że po kilku latach udało się to danie zaserwować jeszcze raz już bez udziału wszechobecnej koszuli flanelowej.

„Nie pieniądz, nie sława, lecz dobra zabawa”, tak o swoich piosenkach i gorącym show jakie powstaje na scenie zwykła mówić jedna z ikon muzyki rozrywkowej na Śląsku. Zespół Karpowicz Family na scenie jest już od ponad 20 lat. Na swoim koncie ma długa listę szlagrów i równie długą teledysków, z których jasno wybija fascynacja kierunkiem latynoskim.

Nieskomplikowany tekst i melodyjna muzyka, to podstawowe składniki każdego ze Szlagrów. Nie gwarantują one jeszcze pełnego sukcesu. W Szlagrotece przyjrzymy się im bardzo dokładnie, bo dziś śląskie szlagry, to już zjawisko społeczne, nawiązujące do kiedyś powszechnego zwyczaju wspólnego śpiewania i biesiadowania.

Chcecie sprawdzić jak to wszystko się zaczęło? 

Oglądajcie SZLAGROTEKĘ w Telewizji TVS. Premiera w każdą niedzielę o 17:45. Powtórka w sobotę o 15:30

SZLAGROTEKA ODCINEK I

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button