Szok! Czekają nas rekordowe podwyżki cen wody? Tak drogo jeszcze nigdy nie było! [CENY WODY 2017]
Rząd planuje zmiany w Prawie Wodnym. Te mają za sobą pociągnąć zwiększenie opłat, jakie odprowadzają wodne spółki za pobór wody ze środowiska. W niektórych przypadkach, opłaty te poszybują w górę nawet o 1000%! Niemożliwe? A jednak! Dla cen hurtowych wody na Śląsku oznacza to wzrost o co najmniej 25%. Powody do zmartwienia ma największy dostawca wody w woj.śląskim – Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. Ministerialne zmiany w opłatach mogą dla GPW oznaczać wydatek rzędu 60 mln zł rocznie!
Podczas konferencji prasowej członków zarządu Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów, którą zorganizowano w Stacji Uzdatniania Wody w Kobiernicach koło Bielska-Białej poinformowano dziennikarzy o konsekwencjach najnowszych planów Ministerstwa Środowiska dotyczących nowelizacji prawa wodnego. Prezes GPW Łukasz Czopik w ostrych słowach apelował do autorów nowelizacji o zmianę zapisów zakładających kilkuset, a nawet 1000-procentowy wzrost opłat za pobór wody, który najbardziej odczują odbiorcy indywidualni. Z badań przeprowadzonych przez Izbę Gospodarczą Wodociągi Polskie wynika bowiem, że w całym kraju w wyniku zapowiadanych zmian w prawie wodnym spodziewać się należy wzrostu ceny wody średnio o 25 procent.
Dla Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów oznacza to, że od 1 stycznia 2017 r. roczne koszty spółki z tego tytułu wzrosną o ok. 60mln zł. – Dla nas to szok – mówił prezes Czopik – zwłaszcza w kontekście realizowanej przez nas od dwóch lat polityki cenowej opartej na zasadzie utrzymywania stałej ceny. Takie obciążenie bezpośrednio musi odbić się na cenie hurtowej wody, bo nic nie jest w stanie zrekompensować takiej wyrwy w naszym budżecie.
-Nadal uważamy, że woda do picia nie jest i nie powinna być towarem oraz podlegać prawom rynkowych lecz być strategicznym dobrem wspólnym, które trzeba zachować dla wielu pokoleń. Tymczasem, jeśli zapowiadane zmiany w prawie wodnym wejdą w życie i wdrożone zostaną podwyżki opłat za pobór wody, czeka nas największa w historii podwyżka cen wody – dodał prezes Łukasz Czopik.
Jeszcze trwają ostatnie analizy i obliczenia, ale zgodnie z ustaleniami, do końca września 2016 roku GPW nową cenę wody przedstawi najpierw klientom, a zaraz potem, na samym początku października, mieszkańcom regionu.
Konferencję zorganizowano nieprzypadkowo w Kobiernicach , bo tu właśnie znajduje się ujęcie wody na Sole skąd czerpana jest woda, z której korzysta większość mieszkańców aglomeracji śląskiej. Dziennikarze po raz pierwszy mogli zobaczyć z bliska jedyną w kraju budowlę hydrologiczną, która pozwala specjalną metodą ssącą pobrać wodę z głównego nurtu najczystszej, w Polsce, górskiej rzeki i grawitacyjnie, bez użycia energii elektrycznej, przesłać ją blisko 40 km aż do Tychów i Mikołowa.
Uczestniczący w tej wyjątkowej konferencji na ujęciu wody wiceprezes ds. produkcji Mirosław Szemla i kierownik SUW Maciej Matusiak podkreślali zwłaszcza ekologiczną oraz dwukrotnie bardziej opłacalną metodę pozyskiwania wody, którą w ramach śląskiego wodnego skarbu stosuje GPW. Codziennie z zasobów spółki wodę do picia otrzymuje ponad 3,5 mln mieszkańców regionu.