Szopienice to taka katowicka Praga. I będzie tu osiedle od najlepszych architektów w Polsce
Budowa już się zaczęła
Ta budowa naprawdę się zaczęła. Słynni architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali tanie mieszkania w zdegradowanej dzielnicy Katowic – Szopienicach. Pokazali wizualizacje, a teraz na placu budowy jest już sprzęt. To inwestycja w ramach programu Mieszkanie Plus.
Muzeum Żydów Polskich, Narodowe Forum Muzyki i budynek Polskiej Stacji Arktycznej na Szetlandach. I w końcu: osiedle z tanimi mieszkaniami w Katowicach Szopienicach. To zestawienie oczywiście celowo jest przerysowane, ale co fakt, to fakt: jedna z najznamienitszych pracowni architektonicznych w Polsce zaprojektowała osiedle w jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Katowic. To trochę taka katowicka Praga. To właśnie tu, tuż obok opuszczonego osiedla Borki z oknami zabitymi deskami, również zabitego deskami starego szpitala hutniczego i imponującej oraz – a jakże – czekającej na lepsze czasy wieży wodnej, powstaje osiedle projektu pracowni Kuryłowicz & Associates. O, takie
Prace już się zaczęły, późną jesienią 2021. Wizualizacje architekci zaprezentowali w lipcu 2021. Koniec prac ma nastąpić w roku 2024, w czerwcu. Tak wynika z tablicy budowy (jej zdjęcie – na końcu tekstu). A tak wygląda plac budowy w kwietniu 2022. Jest już ogrodzony, jest tablica i przenośna toaleta (nieodzowny znak, że toczą się prace). Maksymalnie na placu budowy ma pracować 210 osób.
-Firma Unibep (generalny wykonawca – red.) obecnie prowadzi prace w dwóch pierwszych budynkach. Wykonane zostały roboty fundamentowe, instalacje pod posadzkowe, wznoszone są ściany nośne na poziomie parteru. Trwają prace przygotowawcze do usuwania szkód górniczych, które zostały zidentyfikowane na terenie inwestycji. Projekt nie uległ zmianom – informuje Ewa Syta z PFR Nieruchomości.
Mieszkanie Plus w Katowicach Szopienicach
Osiedle powstaje w ramach programu Mieszkanie Plus. Bloki w Katowicach powstają przy ulicy Korczaka. Architekci z pracowni Kuryłowicz & Associates zaprojektowali tu aż 26 budynków o wysokości od 4 do 5 kondygnacji rozplanowanych w 9 półotwartych kwartałach. Każdy z 26 budynków jest indywidualnie zaprojektowany, a ich układ nie jest powtarzalny. Łącznie zaplanowano w nich 522 mieszkania oraz ok. 542 metrów kwadratowych powierzchni usługowo-handlowej. Pomiędzy budynkami będą zielone przestrzenie rekreacyjne, zaplanowano też usługi przy placu oraz dwa place zabaw.
Te place i miejski układ osiedla to właśnie odpowiedź na położenie. Na skraju porobotniczej dzielnicy Szopienice, między starymi familokami i polami.
– Ze względu na położenie terenu w oddaleniu od struktury miejskiej szczególną uwagę zwróciliśmy na stworzenie czytelnego układu miejskiego zorganizowanego wzdłuż ulic i placu – pisali dyplomatycznie o lokalizacji architekci.
Projekt zakłada zachowanie części istniejących drzew.
O INNYCH ŚWIETNYCH PROJEKTACH CZYTAJ TEŻ NA TVS:
ZNANY ARCHITEKT PROJETUJE APARTAMENTY W KATOWICACH. TO BYŁA ZAKAZANA ULICA
Jak będzie wyglądać osiedla przy Korczaka w Katowicach?
Oś założenia stanowi nowo projektowana droga publiczna prostopadła do ulicy Korczaka, przy której ma powstać centralny plac publiczny o wymiarach ok. 25 na 95 metrów. W budynkach przy placu będą ogólnodostępne usługi. Każdy kwartał to zespół 2 lub 4 budynków oraz wspólne półotwarte podwórko ze strefą rekreacyjną.. Zabudowa opiera się na jednorodnym modelu niewielkiego cztero- lub pięciokondygnacyjnego budynku z jedną klatką schodową i windą. Mieszkania będą mieć od 32 do 95 metrów.
Kolorystyka budynków: od jasnego popielatego poprzez beże, brązy, zimne szarości aż po ciemny grafit. Dobór kolorystyki architekci oparli na analizie zabudowy i krajobrazu Szopienic. Proste układy modułowe budynków mają nawiązywać do pragmatycznego, surowego charakteru śląskiej zabudowy.
Parkingi będą na obrzeżach osiedla, ale nie będzie parkingów podziemnych. W ten sposób budynki będą tanie i proste w realizacji. Projekt ma sprzyjać rozwojowi komunikacji rowerowej. Wzdłuż głównej ulicy osiedla będzie ścieżka rowerowa.
W 2017 roku koncepcja pracowni Kuryłowicz & Associates zdobyła główną nagrodę w konkursie, BGKN (obecnie PFR Nieruchomości S.A.) na projekt Modelowego Domu Wielorodzinnego w programie Mieszkanie Plus. Pierwsze osiedle z programu Mieszkanie Plus stoi w Katowicach w Nikiszowcu, zaprojektowała je pracownia 22Architekci. Było nawet nominowane do nagrody Miesa van der Rohe.