Szpital w Rudzie Śląskiej to szpital bez bólu! Placówka z Goduli ze specjalną nagrodą
-Droga do uzyskania certyfikatu nie była łatwa. Od trzech lat w naszym szpitalu działa zespół ds. leczenia bólu ostrego. To on ustalił procedury postępowania z bólem pooperacyjnym u pacjentów, wprowadzono także stosowną kartę monitorowania natężenia tego bólu – mówi dr Piotr Baron, ordynator Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii rudzkiego Szpitala. – Według tych zaleceń systematycznie i doraźnie wdrażane jest leczenie, a zespół stale nadzoruje i analizuje karty terapii przeciwbólowej – dodaje.
Do otrzymania certyfikatu potrzebne było m.in. przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń. Uczestniczyło w nich około 100 osób: lekarzy chirurgów, anestezjologów i pielęgniarek. Szkolenia przeprowadził dr Andrzej Daszkiewicz, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Znieczulenia Regionalnego i Leczenia Bólu. – Po dopełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu dokumentacji złożyliśmy wniosek, a komisja certyfikacyjna w Krakowie pozytywnie go rozpatrzyła. Certyfikat „Szpital bez bólu” otrzymaliśmy na trzy lata – dodaje ordynator rudzkiego OIOM-u.
W rudzkim szpitalu pacjenci przed zabiegiem są informowani o możliwościach i metodach leczenia dolegliwości bólowych. Przynajmniej 4 razy na dobę prowadzony jest monitoring natężenia bólu u wszystkich operowanych pacjentów. Nasilenie bólu pooperacyjnego jest oceniane w spoczynku i w warunkach dynamicznych. Personel medyczny prowadzi dokumentację leczenia bólu u danego pacjenta. – W karcie znajdują się m.in. informacje o zastosowanej formie znieczulenia oraz wdrożonego postępowania przeciwbólowego, ze wskazaniem leku, dawki i metody podania. Personel monitoruje także i dokumentuje niepożądane działania leków – wylicza dr Piotr Baron. – Nasz personel medyczny będzie regularnie szkolony, a przez to wiedza o przyczynach powstawania bólu, jego patofizjologii i konsekwencjach będzie większa. Łatwiej będzie nam ulżyć pacjentom w cierpieniu – dodaje.
Program „Szpital bez bólu” zainicjowało 9 lat temu Polskie Towarzystwo Badania Bólu wraz z Polskim Towarzystwem Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Towarzystwem Chirurgów Polskich, Polskim Towarzystwem Ginekologicznym oraz Polskim Towarzystwem Ortopedycznym i Traumatologicznym. Certyfikaty „Szpital bez bólu” przyznawane są placówkom, które spełniają określone kryteria i przez to przyczyniają się do podniesienia jakości uśmierzania bólu pooperacyjnego. Celem programu jest wdrożenie odpowiednich procedur, środków i metod zwalczania bólu, zapewniających pacjentom wysoką jakość leczenia, a tym samym szybszy powrót do zdrowia.
Obecnie szacuje się, że w Polsce ból pooperacyjny jest niewłaściwie uśmierzany u ponad połowy pacjentów (dane PTBB). Badania wykazują, że właściwe leczenie bólu pooperacyjnego obniża globalne koszty hospitalizacji pacjentów, dzięki zmniejszeniu częstości występowania powikłań pooperacyjnych oraz skróceniu ich pobytu w szpitalu.(źr: UM Ruda Śląska)
-
Przejazd autostradą ma być droższy, żeby …były mniejsze korki! Czyj to pomysł?
- Klienci płacili w klubie astronomiczne rachunki. Powód przeraża! [WIDEO]
-
Lotnicze nowości w Pyrzowicach! Więcej lotów do Warszawy, wkrótce nowe kierunki!
-
Lech Coaster już działa! Jazda na maxa w Legendii Wesołym Miasteczku! [WIDEO]