Silesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Sztuczna inteligencja pomaga w leczeniu jaskry

Pierwszy w Polsce i jeden z nielicznych w Europie laser wspomagany przez sztuczną inteligencję pomaga lekarzom ze Szpitala Kolejowego w Katowicach w leczeniu jaskry. Choroby cywilizacyjnej, która jest najczęstszą przyczyną ślepoty. W Polsce cierpi na nią ponad 800 tysięcy osób. Pół miliona spośród chorych nawet nie wie, że powoli ślepnie.

 

Prawie 10 lat prac nad startupem i zaledwie 2 sekundy do efektu. Tyle właśnie trwa działanie lasera podczas zabiegu w innowacyjnym leczeniu jaskry. Pierwszy funkcjonujący w Polsce i jeden z nielicznych w Europie Autonomiczny Laser Wspomagany AI – Eagle, izraelskiej produkcji, wykorzystywany jest z sukcesem w katowickiej placówce.

– Sztuczna inteligencja w tym laserze zwiększa nam precyzyjność, dokładność, skuteczność, no i komfort przede wszystkim dla pacjenta. To jest bardzo istotne. – mówi prof. Edward Wylegała – kierownik Oddziału Klinicznego Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach

Przekonała się o tym pani Beata, która ma zaawansowaną jaskrę. Dowiedziała się o niej przypadkiem, podczas rutynowej kontroli. Wysokie ciśnienie w gałce ocznej dawało o sobie znać wcześniej, objawiając się obfitymi bólami głowy.

– Sam zabieg jest bardzo komfortowy, trwa bardzo krótko. Myślę, że to jest też świetna alternatywa dla innych tradycyjnych zabiegów. Jest praktycznie bezbolesny. – mówi Beata Wilczyńska – pacjentka.

Sprzęt jest łatwy w obsłudze. Laser wyposażony jest w technologię śledzenia ruchu oka, która pomaga mu trafić w obszar leczenia za każdym razem. Nowa technologia nie tylko zwiększa skuteczność terapii, ale także czyni ją bardziej przystępną i łatwiejszą do wykonania.

– My laser wykonujemy już przynajmniej 20/30 lat. Do tej pory pacjent to musiał usiąść przy aparacie, musieliśmy go znieczulić, założyć soczewkę nagałkową, ustawić ją. I kontrolować laser, jego parametry, ale też ustawienia lasera w stosunku do tkanki, którą chcemy zaatakować. Tutaj nam to wszystko odchodzi. Wszystko się dzieje automatycznie. – mówi dr n. med. Bartłomiej Bolek – specjalista okulistyki, Okręgowy Szpital Kolejowy w
Katowicach.

Wartość sprzętu to 700 tys. złotych, został zakupiony dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego. Zabieg refundowany jest przez NFZ, rocznie ma zostać wykonany u 1000 pacjentów.

Autor: Magda Sincewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button