Remonty DrógSilesia Flesz najnowsze informacje

Tajemnicze worki na drzewach w lasach. Nie zrywajcie ich!

Leśnicy w całej Polsce apelują, aby nie zrywać z gałęzi plastikowych worków z lejkami. To pułapki feromonowe brudniczkę mniszkę. Jego gąsienice są szkodliwe dla drzew.

 

W okresie od czerwca i lipca możecie zauważyć dziwne konstrukcje wiszące na drzewach – biały lejek z daszkiem, a od dołu przywiązana do niego foliowa torebka.

Tak wyglądają pułapki feromonowe na brudnicę mniszkę (Lymantria monacha). Celem wywieszania pułapek przez leśników oraz obserwacji lotu brudnicy mniszki jest ocena zagrożenia drzewostanów iglastych i mieszanych z przewagą iglastych w wieku powyżej 20 lat.

Motyl o zmiennym ubarwieniu, czyli brudnica mniszka, jest bardzo groźnym szkodnikiem m.in. dla sosny. Jak podano na stronach Lasów Państwowych, owad żyje krótko, zwykle do 14 dni.

„W tym krótkim czasie każda samica składa nawet do 200 jaj, z których wylęgają się żarłoczne larwy, niszczące igły drzew” – dodają leśnicy.

Samica motyla składa jaja (po kilkadziesiąt sztuk) na pniach w szparach kory. Larwy nie opuszczają jaj i w nich zimują. Wylęgają się wiosną, w drugiej połowie kwietnia. Larwy tworzą tzw. lusterka (skupienia larw) i wędrują po pniach w korony drzew, gdzie zjadają pączki i korę młodych pędów. Również w koronach drzew przepoczwarzają się.

Plastikowe pułapki z lejkiem pomagają określić, kiedy przypada kumulacja roju.

„Feromon wydziela zapach samicy, zwabiając do pułapki samce, które wpadają do foliowego worka, pod spodem lejka. Dwa razy w tygodniu liczymy złowione owady. Czasem gnieździ się tam nawet kilkaset sztuk” – opowiadają leśnicy.

Pułapki wywiesza się na przełomie czerwca i lipca i służą one do odłowu samców. Stan pułapek sprawdza się dwa razy w tygodniu, począwszy od II dekady lipca. Liczy się odłowione motyle, by ustalić kulminację lotów samców. Po tym momencie następuje kulminacja lotów samic brudnicy mniszki. Leśnicy przystępują wtedy do przeglądu drzewostanów, szukając samic siedzących na pniach. 

Lasy Państwowe apelują, by nie uszkadzać plastikowych worków z lejkami.

Źródło: kobior.katowice.lasy.gov.pl, 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button