KrajSilesia Flesz najnowsze informacje

Takich braw nie dostał nikt. Prof. Sławek o wolnych sądach i mediach

Wielkie brawa do prof. Tadeusza Sławka podczas gali nagród im. Kazimierza Kutza. Mowa profesora porwała widzów. – Ambasador Śląska to ambasador trójpodziału władzy, wolnych mediów, mądrych nauczycieli i Śląska w Europie – mówił wybitny naukowiec. O tej mowie będzie głośno!

 

Prof. Tadeusz Sławek został Ambasadorem Śląska. To nagroda, którą po raz pierwszy wręczono podczas gali nagród im. Kazimierza Kutza. Oto jak przedstawił ambasadora Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego i gospodarz gali:

Urodzony w Katowicach, dzieciństwo i młodość przeżył w trójkącie ulic: Słowackiego, Chopina, Mickiewicza. Kto wie, czy ów symboliczny patronat nie określił jego przyszłości. To muzyka, literatura i zaangażowanie w sprawy publiczne – mówił Robert Talarczyk. Przyznał, że próba opisu wpływu prof. Sławka na Śląsk i świat jest niemożliwa. – Tadeusz Sławek przekonuje nas, że droga do wspólnego świata angażuje stopę i umysł. Stopa przylega do gruntu. Myśl i słowo muszą przekroczyć terytorium pewności. Protestuje jako obywatel na ulicach i placach. Angażuje się w niezliczone inicjatywy obywatelskie – to tylko kilka zdań dyrektora Talarczyka o nowym Ambasadorze Śląska.

Oto moment wręczania nagrody przez prof. Koziołka

Dorota Niećko

Mowa prof. Sławka podczas gali nagród im. Kutza

Przyznanie nagrody właśnie jemu wywołało gromkie brawa. Ale jeszcze większe były brawa, gdy profesor przemówił ze sceny.

Powiązane artykuły

– Co to znaczy być ambasadorem Śląska? Postaram się streścić w czterech punktach – zaczął prof. Sławek. – Bez Europy nie ma Śląska, a i Śląsk dla Europy bardzo dużo znaczy. Zatem – Europa, wolność, to dobro z którym nie wolno igrać. Po drugie, trzeba być ambasadorem konstytucji i tego, co z konstytucji wynika. Podziału władzy, niezależnych sądów, niezależnych sędziów. Po trzecie, trzeba być ambasadorem wolnych mediów. I po czwarte, ale nie najmniej ważne: ambasadorem mądrej szkoły i mądrych nauczycieli. Otwartych na przyszłość i na to, co przychodzi ze świata. Tak rozumiem funkcję ambasadora.

Goście, zgromadzeni w Teatrze Śląskim przerywali profesorowi wypowiedź co chwilę brawami. Zaś nominowani do nagrody im. Kutza ze sceny mówili: w pełni zgadzam się z profesorem. Uznanie wobec jego słów wyraził m.in. wybitny architekt Tomasz Konior.

W linku przeczytacie, co jeszcze wydarzyło się na gali w Teatrze Śląskim 16 lutego 2022.

NAGRODY IM. KUTZA. ŻONA REŻYSERA: NIE ZGADZAM SIĘ Z KAPITUŁĄ

Nagrodę im. Kazimierza Kutza wspólnie przyznają Teatr Śląski i Uniwersytet Śląski oraz miasto Katowice. W W 2022 roku jest druga edycja. Ale po raz pierwszy przyznano nagrodę Ambasadora Śląska. Ten tytuł przypadł właśnie prof. Tadeuszowi Sławkowi. Statuetkę wykonał z brązu Ksawery Kaliski według projektu Erwina Sówki. – To ostatni projekt Sówki – przypomniał Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego, który galę prowadził. Laureat otrzymuje też nagrodę pieniężną. Nagrodę im. Kazimierza Kutza w tym roku przyznano pisarzowi Szczepanowi Twardochowi.

Oto medal, jaki dostał prof. Tadeusz Sławek

ZOBACZ MATERIAŁ SILESIA FLESZ

 

Pokaż więcej


Czas na Detektywa Monka w Telewizji TVS!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button