Tani węgiel dla mieszkańców Rybnika?
Wiele wskazuje na to, że już wkrótce mieszkańcy Rybnika będą mogli kupić węgiel w preferencyjnej cenie z sąsiedniej gminy Lyski. Tak twierdzą rybniccy radni Prawa i Sprawiedliwości.
-Zachęcamy jak najszybciej po prostu udać się na Raciborską 20, do Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, po to, aby uzyskać stosowne zaświadczenie, które będzie potrzebne później, po to, żeby węgiel kupić na terenie gminy Lyski. Później to zaświadczenie wysyła się do gminy Lyski, gmina Lyski na tej podstawie tworzy umowę z potencjalnym mieszkańcem Rybnika, no i na tej podstawie zostaje podpisana ta umowa, nabywca płaci na konto odpowiednią kwotę, no i następuje odbiór – mówi Karol Szymura, radny miasta Rybnika.
Na razie nie wiadomo, kiedy mieszkańcy będą mogli zgłaszać się wnioski do gminy Lyski, ponieważ gmina nie zawarła jeszcze umowy z Polską Grupą Górniczą. W zeszłym roku władze Rybnika zdecydowały, że nie zaangażują się w sprzedaż węgla mieszkańcom, przekonując, że lepiej od miasta zrobią to zajmujące się tym firmy.
-Na terenie Rybnika są właściwie cztery kopalnie. Dwie bezpośrednio na terenie miasta i dwie w pobliżu i one do tej pory świetnie sobie z tym radziły, więc dlaczego teraz miałyby tego nie robić. Po co wywracać cały ten system skoro on wcześniej działał. My jesteśmy w tej sytuacji, że w pierwszej kolejności zwrócił się do nas podmiot prywatny, któremu pozwoliliśmy, by sprzedawał węgiel na terenie Rybnika, niestety z jakichś powodów nie podpisał on umowy z dystrybutorem węgla – mówi Agnieszka Skupień, UM Rybnik.
Rządzący Rybnikiem radni nie zamierzają zmienić swoich wcześniejszych decyzji, a działania w tym względzie radnych Prawa i Sprawiedliwości to efekt zbliżających się wyborów.
-Musimy popatrzeć na kompetencje samorządów. Samorząd nie został powołany, żeby dystrybuować węgiel. Są od tego pewne firmy, spółki skarbu państwa, a tak naprawdę od zarania tego pomysłu pisowskiego, pomysłu na sprzedaż węgla przez samorządy chodziło tylko i wyłącznie o to, żeby zwalić winę za brak dostępu do tego surowca właśnie na samorządy – mówi Wojciech Kijańczyk, Przewodniczący Rady Miasta Rybnik.
Mimo takich deklaracji nie można powiedzieć, że zainteresowanych zakupem węgla dystrybuowanego przez samorządy w Rybniku nie ma. Na ten moment wniosek o zakup węgla po preferencyjnej cenie zadeklarowało niewiele, bo tylko 50 rodzin.