Kategorie

Tarantule, węże zbożowe i gekony. Wystawa zwierząt egzotycznych w Tychach [ZDJĘCIA]

Są przerażające i drapieżne, żyją w lasach i na pustyniach. Budzą lęk, ale i fascynują od wieków. Aż do 12 maja w Gemini Parku w Tychach można oglądać blisko 100 egzotycznych stworzeń, które zamieszkuje m.in. Australię, Azję i Amerykę Południową. Wszystko w ramach „Wielkiej wystawy zwierząt egzotycznych”.

 

Egzotyczne zwierzęta z całego świata

Czy ptasznik faktycznie urasta do rozmiarów dłoni? Czy wąż jest śliski i syczy?  Można się o tym teraz przekonać w Gemini Parku. Trwa tam właśnie wystawa cztero, sześcio- i ośmionożnych zwierząt zamieszkujących najdalsze zakątki globu. Wśród nich można zobaczyć z bliska m.in.egzotyczne pająki, skorpiony, owady, węże i jaszczurki. – To wystawa dla osób ciekawych świata, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Zgromadziliśmy na niej blisko 100 egzotycznych zwierząt, które na co dzień możemy oglądać tylko w programach przyrodniczych. To prawdziwa gratka dla tych, których fascynuje przyroda i którzy nie boją się oko w oko stanąć z groźnie wyglądającym waranem, włochatym ptasznikiem czy z wężem zbożowym– mówi Tomasz Misztalewski, dyrektor Gemini Park Tychy.

Tarantule, węże zbożowe i gekony. Wystawa zwierząt egzotycznych w Tychach [ZDJĘCIA] (fot.Gemini Park Tychy)
Tarantule, węże zbożowe i gekony. Wystawa zwierząt egzotycznych w Tychach [ZDJĘCIA] (fot.Gemini Park Tychy)

I rzeczywiście, liczba gatunków, jakie organizatorzy wystawy zgromadzili w galerii robi wrażenie. W Gemini Parku można spotkać pająki ptaszniki (tzw. tarantule), pająki właściwe, skorpiony, kilkadziesiąt egzotycznych owadów, a także węże m.in. pytony, zbożowe, smugowe. Na wystawie nie zabrakło także jaszczurek, w tym: gekonów, waranów i legwanów.Wśród przyrodniczych ciekawostek są m.in.: wąż zbożowy albinos, mające pół metra agamy brodate, które pozwalające się przytulać jak koty oraz ptasznik Brachypelma emilia o imieniu… Emilka. Co ciekawe, nie wszystkie zwierzęta na wystawie można oglądać na dystans w gablocie. Część z nich można wziąć na ręce lub pogłaskać pod czujnym okiem hodowcy. – Jeśli ktoś ma nerwy ze stali lub po prostu jest zafascynowany tymi zwierzętami ma teraz  okazję, żeby wziąć na ręce np. węża lub jaszczurkę. Może w ten sposób oswoić swój lęk, zaspokoić ciekawość lub po prostu z bliska przyjrzeć się gekonowi lub pytonowi – mówi Misztalewski.

Powiązane artykuły
Tarantule, węże zbożowe i gekony. Wystawa zwierząt egzotycznych w Tychach [ZDJĘCIA] (fot.Gemini Park Tychy)
Tarantule, węże zbożowe i gekony. Wystawa zwierząt egzotycznych w Tychach [ZDJĘCIA] (fot.Gemini Park Tychy)

Lekcja dla szkół z regionu

Okazją do bliższego poznania zwierząt może być także lekcja biologii, jaką szkoła lub przedszkole może zorganizować na wystawie. – Każda z placówek edukacyjnych w regionie może bezpłatnie wziąć udział w interaktywnej prelekcji, podczas której dzieci poznają m.in. zwyczaje węży, owadów czy pająków, ich dietę, a także dowiedzą się czegoś więcej o ich pochodzeniu czy ekosystemie. Takie grupy mogą liczyć od 20 do 25 osób. Aby umówić prelekcję wystarczy, że wychowawca lub nauczyciel biologii przedzwoni pod numer 883 239 072  – zachęca dyrektor galerii.

Zrób wężom zdjęcia z bliska

Ale trwająca w Gemini Park wystawa to nie tylko okazja do spotkania się z rzadkimi, egzotycznymi zwierzętami. Ekspozycji towarzyszą także inne atrakcje. Już w najbliższy weekend (28 i 29 kwietnia) w galerii pasjonaci fotografii, a zwłaszcza makrofotografii, będą mogli zrobić zdjęcia wybranych okazom. Na nietypowej sesji zdjęciowe, animowanej przez hodowców,  pojawią się m.in. węże, jaszczurki i pająki. Do zabawy będzie mógł przyłączyć się każdy, kto zabierze ze sobą aparat. Z kolei na 5 i 6 maja organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje dla dzieci, w tym m.in. warsztaty i konkursy plastyczne, których motywem przewodnim będą egzotyczne stworzenia. Ekspozycji przez cały okres trwania towarzyszy także wystawa zdjęć. Na kilkudziesięciu planszach można zobaczyć m.in. węże i jaszczurki w ich naturalnym środowisku.

Wystawa na wiele sposobów daje nam szansę poznania stworzeń, które na co dzień nie występują w Polsce. Z jednej strony rozwija ona naszą wiedzę o ich ekosystemie i zwyczajach, z drugiej strony uwrażliwia na los zwierząt, które nieraz nas przerażają. Dzięki tej wystawie możemy się dowiedzieć m.in. jak ważną rolę w środowisku pełnią owady, pająki czy węże, a także jak człowiek, swoją działalnością, wpływa na ich otoczenie, nieraz niszcząc ich ekosystem. To cenna lekcja ekologii i biologii dla każdego, bez względu na wiek – mówi Tomasz Misztalewski.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Wystawę można oglądać w miasteczku Gemińskich na I-piętrze galerii.

 

Ekspozycja czynna jest w godzinach otwarcia. Zorganizowane wycieczki szkolne, po umówieniu, mogą oglądać ją w godz. od 9 do 14.

 

(źr: Gemini Park Tychy)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button