BiznesSilesia Flesz najnowsze informacje

Targi w Katowicach: gaz stop, produkcja samochodów stop!

Nie jesteśmy może doliną krzemową, ale na pewno przemysłowa potęgą na skalę Polski. Mimo ograniczeń jakie narzuciła pandemia, obecny kryzys gospodarczy i energetyczny śląskie firmy utrzymują produkcję. Muszą jednak dostosowywać się do zmian.

 

W Międzynarodowym Centrum Kongresowym ruszyły Międzynarodowe Targi Obrabiarek, Narzędzi i Technologii Obróbki, gdzie rozmawiano m.in. o tym jak w dobie kryzysu zmienia się produkcja samochodów.

– Jeżeli gaz przestanie płynąć w ogóle, to zakłady motoryzacyjne staną, to trzeba powiedzieć otwarcie, że zakłady motoryzacyjne staną pierwsze. Jak ktoś chce kupić samochód, to proszę szybciutko, dlatego, że żadna lakiernia nie będzie funkcjonować. Dlatego, że karoserie muszą być pokryte takimi warstwami które są w piecach, a te piece zwykle są gazowe. Oczywiście przechodzi się na piece elektryczne już też teraz, tylko no to będzie droższe i samochody też będą jeszcze droższe – mówi Andrzej Korpak, prezes zarządu Stellantis Gliwice.

Jak podczas debaty podkreślali przedsiębiorcy, słowo klucz na dziś to totalna zmienność. Chodzi o to jak wydarzenia na świecie wpływają na gospodarkę. Dziś przemysł stoi przed dużym wyzwaniem dostosowania się do globalnych zmian.

– Mamy kilka takich kamieni milowych. Pierwszy – mamy jedno miejsce prawdy. W tej chwili już nie mamy kilku prognoz, o różnych współczynnikach zmieniających w poszczególnych działach, tylko mamy jednakową wartość sprzedaży czy jednakową wartość kosztów. W którą obojętnie, w którym miejscu firmie spojrzymy, wszyscy widzą tą samą kwotę. To jest bardzo ważne – mówi Robert Stobiński, członek zarządu ds. transformacji cyfrowej, Amica SA

O przemyśle 4.0 i jego technologiach na miarę XXI wieku rozmawiano pośród innowacyjnych rozwiązań związanych z obróbką metalu. W międzynarodowych targach udział biorą liderzy rynku produkcji, dystrybucji i projektu maszyn.

– Tego typu maszyny pozwalają przyspieszyć produkcję, czyli obniżyć tak naprawdę też koszt wytworzenia. Dlatego, że coraz bardziej – tak jak w drugiej maszynie mamy robota – tutaj idzie w automatyzację to wszystko. Czyli ten koszt wytworzenia poszczególnej części zaczyna być coraz niższy i coraz szybszy, więc taniej i więcej można dzięki tego typu maszynom wyprodukować – mówi Marek Cieślik, sprzedawca narzędzi do obróbki TBI Technology

Na co duże zakłady produkcyjne dziś zwracają szczególną uwagę chcąc obniżyć koszty. Ponadto pełna automatyzacja, integracja inteligentnych maszyn i cyfryzacja przemysłu to procesy charakterystyczne dla podejmowanej tematyki Przemysłu 4.0.

Autor: Łukasz Kądziołka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button