Tarnowskie Góry, Bielsko-Biała i Rybnik. Oto laureaci pierwszego rankingu gmin w woj. śląskim
Goczałkowice w kategorii do 20 tysięcy mieszkańców, Tarnowskie Góry w kategorii powyżej 20 tysięcy mieszkańców i Bielsko-Biała w kategorii miast na prawach powiatu. To laureaci pierwszego rankingu gmin w województwie śląskim.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
– My nie robimy niczego, co nagle miałoby nas w czymś spozycjonować wyżej. My po prostu od lat powtarzamy zasadę, że trzeba robić swoje, trzeba wykonywać swoje obowiązki najlepiej jak umiemy i najlepiej jak pozwalają na to okoliczności, warunki, jakie nam stworzono. Pracujemy – mówi Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór, I miejsce
– Samorządy dynamicznie się zmieniają, bo inwestują. W Rybniku chyba takim największym symbolem jest tego droga regionalna Pszczyna – Racibórz czyli obszar, który uruchamia nam tereny inwestycyjne. Jest to punkt wyjścia do tego, by dalej rozwijać miasto – mówi Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, III miejsce
– Od wielu lat działamy przede wszystkim na rzecz zbliżenia się do mieszkańców i działania na ich rzecz. Wodociągi, kanalizacja, polepszenie drogi. Ostatnie w zasadzie dwa lata można powiedzieć, przede wszystkim intensywnie buduje sieć kanalizacyjną. Budujemy prawie 80 km sieci kanalizacyjnej, jak na gminę wiejską to jest bardzo duża ilość – mówi Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, III miejsce
Ranking powstał z inicjatywy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej we współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym. W trzech kategoriach wyłoniono łącznie dziewięciu laureatów.
– My chcemy, żeby ranking był z jednej strony wyróżnieniem tych, którzy działają dobrze i którzy osiągają dobre wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Ponieważ wskaźniki są tak skonstruowane, aby obejmowały różne sfery działania samorządu. Zarówno z wydatkami na oświatę, jak i z dochodami gminy, jak i z wydatkami na ochronę środowiska czy też na podnoszenie kwalifikacji pracowników – mówi Marcin Smala, w-ce prezes zarządu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej.
Ranking został podzielony na miasta i gminy do 20 tys. mieszkańców, powyżej 20 tys. mieszkańców i – ze względu na specyfikę województwa śląskiego – miasta na prawach powiatu. Podstawą do wyłonienia laureatów były dane statystyczne Głównego Urzędu Statystycznego, które opiewały o lata 2018-2021.
– Większość wskaźników, a było ich 16, zostały ujednolicone, można je porównywać. Dzięki temu większość była w przeliczeniu na jednego mieszkańca, więc porównywalność była zapewniona. I pewnie nie jest to zaskoczeniem, że czasem bardzo sprawne są gminy właśnie mniejsze. Badaliśmy wskaźniki określające potencjał zarówno gospodarczy, społeczny, przestrzenny, środowiskowy – mówi Aurelia Hetmańska, dyrekcja Urzędu Statystycznego w Katowicach.
Ranking Gmin od teraz ma być przeprowadzany corocznie, by na bieżąco monitorować postępy rozwoju naszych miast i gmin .
Pościg w Siemianowicach Śląskich. W porzuconym samochodzie zostawili 3-letnie dziecko! [WIDEO]
Spalarnia w Wapienicy powstanie czy też nie? Mieszkańcy postulują referendum w tej sprawie
Ogromny pożar w Kończycach Małych. Z dymem poszedł dom weselny. Mnóstwo ludzi chce pomóc!