reklama
Kategorie

Tauron wydał komunikat. Postój bloku 910 MW do 29 sierpnia

Postój nowego bloku 910 MW w Jaworznie potrwa do 29 sierpnia – poinformował Tauron w komunikacie prasowym. – Po oględzinach kotła bloku, inspektor Urzędu Dozoru Technicznego zobowiązał spółkę do usunięcia wad leja. (…) Jednostka nie pracuje od 6 sierpnia, zakończenie prac planowane jest do 29 sierpnia – poinformowała spółka.

 

– W trakcie prac mających na celu oczyszczenie kotła oraz odżużlacza na bloku o mocy 910 MW w Jaworznie została zidentyfikowana konieczność przeprowadzenia prac dodatkowych w leju kotła wyjaśnia Patrycja Hamera, rzeczniczka prasowa spółki Nowej Jaworzno Grupa TAURON. – Według wstępnych szacunków, planowany postój bloku potrwa do 29 sierpnia. W tym czasie wykonawca będzie prowadził prace mające na celu usunięcie wad powstałych w leju kotła. Szybkie i skuteczne wyeliminowanie tzw. chorób wieku dziecięcego jednostki jest niezwykle istotne dla jej przyszłej, stabilnej i efektywnej pracy – wyjaśnia rzeczniczka prasowa NJGT.

Blok znajduje się w okresie przejściowym – fazie stojeń, testów i optymalizacji – po którym będzie pracował w optymalnej konfiguracji i z maksymalną efektywnością. Okres przejściowy jest kluczowy dla efektywnego funkcjonowania bloku w Jaworznie w perspektywie kilkudziesięciu lat, podczas których będzie stanowił istotny elementem stabilizujący polski system energetyczny.

Rafako i TAURON rozmawiają

Sprawnemu zakończeniu okresu przejściowego służą rozpoczęte we wtorek mediacje pomiędzy spółką Nowe Jaworzno Grupa TAURON i Rafako. Blok w Jaworznie, mimo że jest w okresie przejściowym, był w ostatnich miesiącach do dyspozycji PSE. W maju i czerwcu br. wygenerował ponad 650 tys. megawatogodzin energii, a w lipcu dołożył kolejne około 250 tys. MWh.

Powiązane artykuły

Natomiast zapasy węgla zgormadzone na składowisku przekraczają 100 tys. ton. Jest to dwa razy więcej niż wynika z obowiązku wynikającego z rozporządzenia w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych. Przy normalnej pracy bloku taka ilość paliwa pozwala na pracę jednostki przez 25 dni. Węgiel podawany na blok 910 MW pochodzi wyłącznie z kopalń wskazanych jako źródła paliwa w kontrakcie, czyli z zakładów górniczych w Jaworznie, Libiążu i Brzeszczach oraz kopalni Ziemowit. Jest on również sprawdzany przez generalnego wykonawcę.

Źr. Tauron

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button