Tereny pokopalniane sprzedane. Jest umowa między Jaworznem a SRK
SRK i miasto Jaworzno podpisały umowy darowizny i sprzedaży terenów pokopalnianych. Chodzi między innymi o 11 hektarów pod utworzenie strefy gospodarczej w tym mieście. Tymi terenami jest zainteresowana spółka ElectroMobility Poland, która zamierza wybudować w Jaworznie fabrykę Izery.
Nieruchomość stanowi uzupełnienie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego. W przyszłości obszar miałby wygenerować łącznie 10-12 tysięcy nowych miejsc pracy. Na razie jednak prac związanych z budową fabryki Izery gołym okiem nie widać zbyt wiele. Oprócz wyciętych drzew.
– Z tego co wiem jest finalizowana kwestia własnościowa jeśli chodzi o umiejscowienie tej fabryki. I z tego co jest mi wiadome, w tym roku ma się rozpocząć teoretycznie badanie gruntu, przygotowanie pod ewentualną budowę. Stąd też to dzisiejsze dołożenie konkretnych hektarów, które tam w obrzeżu się znajdują – mówi Marek Wesoły, Wiceminister Aktywów Państwowych
To nie jedyna transakcja. Spółka Restrukturyzacji Kopalń przekazała bezpłatnie miastu tereny po dawnej kopalni Jan Kanty. Miasto ma już plan co z nimi zrobić.
– Na terenie byłej kopalni Jan Kanty znajduje się coś, co jest dla nas niezwykle istotne. Mianowicie ogromne zasoby wody, które dzisiaj stanowią trochę problem, ponieważ trzeba je odprowadzać i SRK to robi, ponosi koszty, a mogą być niezwykle cennym zasobem, jeżeli tę wodę uzdatnimy i ona może zasilać obszar Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.
Są już także kolejne plany związane z innymi nieruchomościami.
– Są również prowadzone rozmowy w temacie Ośrodka Wypoczynkowego Tarka, to jest 18 hektarów, przy autostradzie. Myślę że pan prezydent ma doskonałe pomysły na zagospodarowanie tego terenu – Janusz Smoliło, prezes zarządu SRK S.A.
Pierwotnie produkcja samochodu elektrycznego Izera miała ruszyć w 2024 roku.
Autor: Paweł Jędrusik