Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

Tężyczka. Co to za choroba?

Tężyczka. Co to za choroba? Na samym wstępie należy podkreślić, że tężyczkę klasyfikuje się jako objaw, a nie chorobę. Od tego zacznijmy.

 

 

 

Poniżej dowiesz się, jakie są możliwe przyczyny pojawienia się tężyczki, poznasz typowe objawy, a także zapoznasz się z tym, jakie są rodzaje badań wykonywane pod tym kątem. Dowiesz się również jak przebiega leczenie. 

Dolegliwości tężyczki, o ile jej podłoże jest znane mogą całkowicie ustąpić, jednak potrafią także zagrażać życiu poprzez m.in. skurcz krtani wywołany silnym atakiem tężyczki.

Tężyczka. Objawy

Wyróżniamy dwa rodzaje tężyczki – jawną (występuje w formie ataku) oraz utajoną. Charakterystycznymi objawami są uczucie mrowienia wokół ust oraz opuszków palców. Dodatkowo pojawiają się skurcze mięśni i drżenie. Może wystąpić także światłowstręt, kołatanie serca, bóle głowy, ataki paniki, napady lęku czy przewlekłe zmęczenie. Objawem mogą być również zimne stopy i nadmierna potliwość. 

Tężyczka. Przyczyna 

Pojawienie się tężyczki wiąże się z niedoborem wapnia w organizmie.

Kiedy dodatkowo dochodzi do zmniejszenia stężenia magnezu i potasu mamy do czynienia właśnie z tężyczką. Z kolei odmiana utajona może pojawić się przy odpowiednim poziomie wapnia, lecz przy zmniejszonym stężeniu magnezu i potasu. 

Ciekawostką jest to, że duże ilości przyswajalnego wapnia znajdziemy w pomarańczach. 

Tężyczka. Badania

Badania warto zacząć od diagnostyki krwi, z uwzględnieniem badania na poziom witaminy D, dlatego, że jej niedobór powoduje zmniejszenie wchłaniania wapnia. Tężyczka w niektórych przypadkach może mieć podłoże endokrynologiczne. Wówczas należy zbadać poziom parathormonu, a także hormonów tarczycy we krwi.

Oprócz badań krwi wykonuje się także badania za pomocą elekromiografu (EMC) – określane mianem próby tężyczkowej, która ocenia pobudliwość mięśni. 

Tężyczka. Leczenie 

Wszystko zależy od podłoża występujących objawów. Czasami wystarczy uzupełnienie niedoborów, poprzez odpowiednią suplementację. Nierzadko wdrażane jest leczenie farmakologiczne. 

W przypadku tężyczki nerwicowej może być potrzebna pomoc psychologa lub psychiatry. 

Tężyczka może być także objawem niektórych chorób – np. trzustki czy niewydolności nerek. Wówczas proces leczenia chorób wpłynie korzystnie na dolegliwości związane z tężyczką. 

Kierunek Zdrowie TVS

Kierunek Zdrowie: czym jest prehabilitacja?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button