Silesia Flesz najnowsze informacje

TikTok i niebezpieczny trend. Rodzicu, sprawdź, czym jest „blackout challenge”

TikTok i niebezpieczny trend. Rodzicu, sprawdź, czym jest „blackout challenge”. Jeżeli Twoje dziecko używa TikToka – przeczytaj to.

 

 

TikTok i niebezpieczny trend. Rodzicu, sprawdź, czym jest „blackout challenge”. O tym przeczytasz poniżej.

„Blackout challenge”, to niebezpieczny trend na jednej z obecnie najpopularniejszych aplikacji. Z TikToka korzystają zarówno dorośli, młodzież jak i dzieci. 

Jednak dla tych ostatnich, trend panujący obecnie na platformie okazał się o tyle niebezpieczny, że kilkoro dzieci przypłaciło to życiem. Pomimo, że z aplikacji mogą korzystać użytkownicy powyżej 13 roku życia, w praktyce okazuje się, że TikTok ma dużo młodszych odbiorców.

„Blackout challenge” zbiera śmiertelne żniwo

W „Blackout challengu” chodzi o podduszanie, aż do utraty przytomności. Dzieci wykorzystują w tym celu sznurówki, smycze, czy paski. Oczywiście cała akcja jest nagrywana na TikToku. W wyniku tej śmiertelnie niebezpiecznej „zabawy” kilkoro dzieci straciło już życie. 

Oficjalnie wiadomo o śmierci trojga dzieci – ośmioletnia i dziewięcioletnia dziewczynka miały stracić życie w wyniku podduszania. Wcześniej taki sam los miał dotyczyć także 10-latki. Jednak sygnałów dotyczących śmierci dzieci, które miały korzystać z tego trendu jest więcej i pochodzą z całego świata – m.in. z Australii, Włoszech, Kolorado czy Oklahomy. Najstarsze dziecko miało mieć 14 lat. 

TikTok i niebezpieczny trend. Pozew przeciwko chińskiej platformie 

Rodzice dzieci pozwali TikToka, a także jego chińską spółkę macierzystą – ByteDance. Reprezentowani przez Centrum Prawa Ofiar w Mediach Społecznościowych oskarżają platformę o ukrywanie niebezpieczeństw, które wiążą się z korzystaniem z aplikacji. Social Media Victims Law Center podkreśla, że mimo rzekomej wiedzy, co do owego trendu platforma nie blokowała powyższych treści. 

TikTok broni się jednak faktem usunięcia aż 100 mln materiałów dot. niewłaściwych treści. Platforma zablokowała także możliwość wyszukania tagów, które są związane z „blackout challenge”. Teraz do ustalenia pozostaje kwestia, czy działania te zostały podjęte niezwłocznie, czy dopiero po owych tragediach i nagłośnieniu danej sprawy.  

Internet. Kontrola rodzicielska 

Psychologowie już od dawna alarmują, że rodzice powinni mieć większą kontrolę nad tym, co ich dziecko ogląda w Internecie, bo bez odpowiedniego nadzoru może mieć dostęp do absolutnie wszystkich treści. Oprócz tych przeznaczonych dla dorosłych, dzieci mogą korzystać również z informacji niedostosowanych do swojego wieku, co może skutkować problemami emocjonalnymi i psychicznymi. 

Jesteś w kryzysie?

Nie wstydź się!

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123. Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego, telefon: 800 70 2222. 

Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję, telefon: 22 484 88 01.

TikTok pełen haseł „Rina Palenkova”

Koszmarna gra dla dzieci. Uważaj na hasło „Rina Palenkova”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button