To jedyne takie muzeum w Polsce! W Chorzowie otwarto Muzeum Hutnictwa
Chorzów kiedyś stał hutami. Po latach miasto doczekało się muzeum z prawdziwego zdarzenia, które opowiada ważną historię wielu mieszkańców. Pani Stefania w ten sposób przez kilkadziesiąt lat odbijała kartę w Hucie „Batory”. Czasy, gdy krajobraz Chorzowa stanowiły dymiące kominy, wspomina z sentymentem.
-Urodziłach się na Amelungu. Niektórzy wiedzą gdzie jest ta dzielnica. Dalej jest dla mnie ta dzielnica piękna. Pamiętam czasy Rawy płynące w korycie i ogródek działkowy, który miał mój dziadek. Większość pracowników – czy hut, czy kopalń – miało swoje ogródki działkowe, w których spędzali czas. Chorzów to jest moje miejsce na ziemi – mówi Stefania Penkała, mieszkanka Chorzowa.
Muzeum Hutnictwa w Chorzowie przywołuje te czasy. Właśnie doświadczenie osób, dla których huta była drugim domem, jest na wystawie stałej najważniejsze. W dawnym budynku elektrowni Huty „Królewskiej” można z bliska zobaczyć ogromne hutnicze maszyny.
-Młot mostowy Escheringa, czyli prawdziwy olbrzym. Są też mniejsze młoty. Jest też najstarszy na wystawie fragment zespołu walcowniczego, który pracował kiedyś w Hucie „Batory”, a jego koło zamachowe obsługiwało jeszcze napęd parowy. To najstarszy z naszych świadków technicznych historii, które tu zgromadziliśmy – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
Miasto w ten sposób w końcu ma przestrzeń, do której może zaprosić nie tylko mieszkańców i pochwalić się przemysłowym dziedzictwem.
– Wybudowano w wieku XIX, na początku XIX wieku, a konkretnie w 1802 roku Królewską Hutę. Na tamte czasy najnowocześniejszy zakład w Europie. Następnie pod koniec tego samego wieku powstała Huta Batory. Kolejny ważny zakład i miejsce na mapie naszego miasta. To spowodowało, że Chorzów zaczął się dynamicznie rozwijać. Chorzów był marką, jest marką i mam nadzieję, że będzie, bo wyroby naszych hut można spotkać na całym świecie – mówi Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.
Budowa Muzeum to była długa i żmudna inwestycja, która pochłonęła ok. 36 mln zł. W ten weekend każdy będzie mógł się przekonać czy było warto. W sobotę i niedzielę odbędzie się festiwal otwarcia. Regularne zwiedzanie już od najbliższego wtorku.
autor: Łukasz Kądziołka
Od 400 do 1150 zł dodatków dla rodzin. To rządowa osłona przed drożyzną. Kto dostanie pieniądze?
PALIWA TAŃSZE O 30 GROSZY? Premier zdradził, co rząd chce zrobić w grudniu!