To już pewne! Nowy obowiązkowy przedmiot w szkołach od 1 września 2022 r.
Od 1 września 2022 r. w klasie I szkoły ponadpodstawowej będzie wprowadzony nowy obowiązkowy przedmiot historia i teraźniejszość. Zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym – poinformowało kierownictwo MEiN.
Na jesienne wieczory najlepszy kryminał!!! Serial COLUMBO w TVS!
– Ideą jest to, żeby w I i II klasie szkoły ponadpodstawowej wprowadzić przedmiot, którego treścią będzie historia najnowsza, historia drugiej połowy XX w., zaczynając od końca II wojny światowej, ale z wprowadzeniem i przypomnieniem tego, co działo się w czasie II wojny światowej, żeby narysować kontekst do kolejnych rozważań, które będą na poszczególnych lekcjach podejmowane – powiedział minister Przemysław Czarnek, przedstawiając założenia nowego przedmiotu.
Szef MEiN podkreślił, że wprowadzenie historii i teraźniejszości nie spowoduje zwiększenia liczby zajęć lekcyjnych w szkołach ponadpodstawowych. Dodał, że potrzebna będzie niewielka zmiana związana z nauczaniem historii:
– Będzie również niewielka korekta dotycząca programu nauczania historii w szkołach ponadpodstawowych w tym tradycyjnym programie – zaznaczył.
O celach wprowadzenia historii i teraźniejszości mówił także wiceminister Dariusz Piontkowski. Podkreślił, że rolą tego przedmiotu będzie położenie nacisku na znajomość historii najnowszej:
– Nowy przedmiot ma wprowadzić ucznia do współczesnego świata, pozwolić mu połączyć treści z historii najnowszej. Aby uczeń omawiając historię Polski, przypomniał sobie najważniejsze wydarzenia II wojny światowej. Bez tego trudno zrozumieć całą historię powojenną – powiedział Sekretarz Stanu w MEiN.
– Nie chcemy zmieniać WOS-u jako przedmiotu rozszerzonego, który nadal może być zdawany na maturze. Uważamy, że ten przedmiot powinien pozostać – dodał wiceminister Dariusz Piontkowski.
Czego uczniowie będą się uczyć w ramach historii i teraźniejszości?
Treści przedmiotu historia i teraźniejszość będą obejmowały zagadnienia z obecnej podstawy programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym oraz zagadnienia z historii najnowszej – dzieje powojenne od 1945 r. do 2015 r., Polska i świat.
Można powiedzieć, że to uzupełniona i poszerzona kontynuacja kursu historii najnowszej i wiedzy o społeczeństwie realizowanego w klasie VIII szkoły podstawowej. Będzie też zapewniona korelacja z podstawą programową historii w szkołach ponadpodstawowych, tak aby treści z zakresu historii najnowszej powtarzały się jedynie na tyle, na ile jest to konieczne.
Treści z dotychczasowego przedmiotu wiedza o społeczeństwie w zakresie podstawowym zostaną wkomponowane w kontekst historyczny, co umożliwi uczniom lepsze zrozumienie złożonych procesów historycznych oraz społeczno-politycznych.
Źródło: MEiN
Barbórka 2021 to będzie kolejne smutne, górnicze święto. Bez fetowania i hucznych imprez