REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacjeZdrowie

To ogromny problem. Rośnie liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży

Skala samobójstw wśród dzieci i młodzieży się nasila. Dlatego tak ważne jest nagłaśnianie tematu. Najważniejszą rolę w tej sytuacji odgrywają rodzice, opiekunowie, a także pedagodzy czy trenerzy. 

 

Bardzo ważne jest uświadamianie sobie niemałej skali tego zjawiska i wszelkich możliwych sygnałów, które do niego doprowadzają. Dlatego bądźmy czujnim i uważni na pojawiające się problemy i nowe zagrożenia – obecnie związane z wciąż rozwijającym się Internetem, ale także z sytuacją rodzinną, czy w zakresie kontaktów z równieśnikami. 

Niechlubny rekord 

W 2022 roku nastąpił rekord prób samobójczych u dzieci i młodzieży. W porównaniu z 2020 r. to wzrost aż o 150 procent. 

Najmłodsze dzieci podejmujące się prób samobójczych są w przedziale wiekowym 7-12 lat. Dlatego tak istotne jest niebagatelizowanie problemów u najmłodszych. 

Oficjalny apel 

Fundacja GrowSpace wystosowała oficjalny apel do ministrów edukacji oraz zdrowia w kwestii prób samobójczych u dzieci i młodzieży. 

Zaapelowano, m.in. o prewencję suicydalną, która opiera się na budowaniu zespołów interwencyjnych oraz profilaktyce wśród nauczycieli i uczniów. Fundacja chce także większego dostępu do psychologów w szkołach. 

Przyczyny 

Jedną z najczęstszych przyczyn prób samobójczych jest choroba psychiczna, zaburzenia lękowe czy depresja.  

Nie bez wpływu pozostają także takie czynniki jak: status społeczno-ekonomiczny, przynależność do grupy mniejszościowej, problemy w środowisku rodzinnym,  problemy z nauką oraz nadużycia seksualne i fizyczne. 

Pierwsze sygnały 

Zmiany zachowania u dzieci i młodzieży mogą wynikać z procesu dojrzewania. Jednak warto bacznie się im przyglądać, aby nie przeoczyć momentu, w którym dziecko wymaga specjalistycznej pomocy. 

Pewne zmiany sposobu zachowania mogą zwrócić jednak szczególną uwagę rodziców czy opiekunów. Należą do nich, m.in. zmiana sposobu odżywania, sięganie po substancje psychoaktywne, poczucie bezradności czy wiary we własne siły, trudności z koncentracją czy długotrwałe zmiany nastrojów. 

Psycholodzy podkreślają, że obecnie mierzymy się z ogromnym kryzysem samobójczym. Dlatego podejmowanie tego tematu jest niezwykle istotne, aby minimalizować realne i wciąż nasilające się ryzyko. 

Samobójstwo a uzależnienie. Ludzie odbierają sobie życie pod wpływem alkoholu i środków odurzających

Jesteś w kryzysie?

Nie wstydź się!

Na terenie całego kraju można dzwonić na numer alarmowy 112 lub Kryzysowy Telefon Zaufania pod nr 116 123.

Pomocy i wsparcia udzielają także pracownicy centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego,

telefon: 800 70 2222. 

Wsparciem służą również pracownicy telefonu zaufania dla osób cierpiących na depresję, telefon: 22 484 88 01.

Rozmawiajcie ze swoimi dziećmi. Kierunek Zdrowie TVS

Kierunek Zdrowie: Młodzież kontra zaburzenia psychiczne. Dzieci same tej wojny nie wygrają…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button