Silesia Flesz najnowsze informacjeśrodowiskoTVS VIDEO

Tony śniętych ryb w zbiornikach wodnych w Gliwicach WIDEO

Zbiorniki wodne w Gliwicach po raz kolejny walczą ze złotymi algami. Zaledwie od minionego weekendu odłowiono już prawie 5 ton śniętych ryb ze zbiornika Duże Dzierżno. Zarówno tam, jak i w czwartej sekcji Kanału Gliwickiego obowiązuje zakaz korzystania z wód zbiornika. Służby wciąż interweniują na miejscu i kontynuują inspekcję od strony wody i lądu. 

Od soboty 3 sierpnia widok na zbiorniku wodnym Dzierżno Duże jest niezmienny. Sprzątanie akwenu trwa od wczesnych godzin porannych.  -Odławiamy śnięte ryby, żeby po prostu się nie rozkładały i idą do utylizacji. Dzisiaj tu będzie około 600-700 kg, w sumie to przez te 3 dni było z 4 tony, a dzisiaj, no to tutaj widać – mówi Andrzej Plaskaty, Straż Rybacka PZW. Po raz kolejny śnięte ryby pojawiają się w momencie wykrycia dużego stężenia złotej algi. Badania przeprowadzone w Centralnym Laboratorium Badawczym Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wykazały obecność 100 mln komórek złotej algi w litrze wody.

Poziom złotej algi jest nieustanie monitorowany

-Ilość złotej algi tak naprawdę laborant musi podliczyć ręcznie w tych próbkach, w związku z tym badania próbek są czasochłonne i też mamy ograniczoną zdolność, jeżeli chodzi o nasze laboratoria, jakby zdolność analizy materiałów. Natomiast no ta sytuacja się zmienia, w dalszym ciągu wiemy, że ta złota alga występuje. Ta ilość w poszczególnych miejscach, w których były badania, ta ilość się zmniejsza, np. zmniejszyła się ilość złotej algi na łączniku między jeziorem Dzierżno a Kanałem Gliwickim, a wzrosła w IV sekcji Kanału Gliwickiego – mówi Silesia Flesz Marek Wójcik, wojewoda śląski. Dla bezpieczeństwa mieszkańców regionu, wojewoda śląski wydał zarządzenie o zakazie korzystania z wód w Dzierżnie i sekcji IV Kanału Gliwickiego do 19 sierpnia. Chodzi o spożywanie wody, wchodzenie do niej, połów i spożywanie ryb, używanie wody do celów gospodarczych, w tym podlewanie czy pojenie zwierząt.

Wody Polskie próbują ratować sytuację

-Jak przykładowo montaż zapory biostabilizującej w dwóch lokalizacjach na tzw. przewale rzeki Kłodnicy, czyli na ujściu wód ze zbiornika Dzierżno Duże i na ich wejściu, czyli wpływie do konału gliwickiego. Ten biostabilizator, który składa się ze słomy jęczmiennej ma na celu ograniczanie ewentualnie złotej algi – mówi Linda Hoffman, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Po przeprowadzeniu wstępnych badań wody, nic nie wskazuje na zrzut wód kopalnianych do zbiornika, które mogłyby wpłynąć na powstawanie złotych alg. -Zarówno badania i analizy próbek i oględziny terenu nie wykazały, żeby woda nie została zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi, nie stwierdziliśmy, żeby przyczyna śnięcia ryb mogło być jakieś nielegalne działanie człowieka lub awaria przemysłowa – mówi Małgorzata Zielonka, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. We wtorkowe południe zostały przekazane do badań żywe ryby. Wyniki mają pomóc w ocenie sytuacji na jeziorze Dzierżno Duże. 

Powiązane artykuły
Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button