TOP 10 wydarzeń sportowych 2022
W województwie śląskim prym wiedzie piłka nożna – nie ma w tym nic dziwnego, skoro mamy takie kluby jak: Piast Gliwice, Górnik Zabrze, Ruch Chorzów czy GKS Katowice. Śląsk to przecież też Stadion Śląski i Spodek, na które stawia wiele organizacji sportowych. Zobaczcie, co emocjonowało całą Polskę, ale głównie Śląsk w 2022 roku!
Autor: Mateusz Pojda
1. Mecz barażowy do Mistrzostw Świata w Katarze: Polska – Szwecja
Stadion Śląski gościł piłkarzy Polski i Szwecji, a także ponad 54 widzów na trybunach! Dokładnie 29 marca na tym legendarnym stadionie Lewandowski i spółka zmierzyli się z wyżej sklasyfikowaną w światowym rankingu reprezentacją Szwecji. Polacy zagrali dobrze i po golach w 49 minucie (rzut karny po faulu na Krychowiaku na gola zamienił lider kadry – Robert Lewandowski) i 79 minucie, kiedy indywidualną akcją zabłysnął niezwykle utalentowany Piotr Zieliński, świętowaliśmy powodzenie „operacji Katar”. Z rzeczy niespotykanych – na światowych boiskach warto wymienić awarię oświetlenia w 43 minucie. Na szczęście widoczność była wystarczająca, by kontynuować mecz.
Co ciekawe – ostatnia rywalizacja o punkty, którą wygraliśmy z lepszą w rankingach reprezentacją, odbyła się w 2014 roku. Gole strzelali – będący już dziś na sportowej emeryturze – Sebastian Mila oraz piłkarz Juventusu Turyn Arkadiusz Milik. Polska na Mistrzostwach Świata w Katarze po raz pierwszy od 36 lat wyszła z grupy. Co do stylu gry Biało-Czerwonych, zaistniał spór wśród rodaków interesujących się piłką nożną. Ci pierwsi docenili defensywną taktykę trenera Michniewicza, bo liczy się wynik sportowy – drudzy uznali, że to zabijanie wśród piłkarzy naszej reprezentacji pasji do piłki. Skrajnie inną drużynę widzieliśmy w ⅛ finału z Francją. Przegraliśmy 3:1, ale po dobrej grze. Co wy na ten temat myślicie?
2. Finał Mistrzostw Świata w siatkówce w katowickim Spodku
Mistrzostwa Świata 2022 trwały 16 dni i odbywały się w Polsce i Słowenii. Dokładnie 11 września odbył się finał zawodów w miejscu nie byle jakim, bo w zaczarowanym katowickim Spodku. Polacy wygrali Mistrzostwa Świata w 2014 roku (finał odbywał się również w Spodku) i 2018 roku w Turynie. Apetyty na złoty krążek były spore. Niestety ulegliśmy Włochom 1:3 i musieliśmy się zadowolić srebrnym medalem. Wygraliśmy tylko pierwszy set – w kolejnych musieliśmy oddać wygraną lepiej dysponowanym reprezentantom Azzurri.
W mistrzostwach nie grał największy gwiazdor Biało-Czerwonych Wilfredo Leon, a ćwierćfinał z USA i półfinał z Brazylią wygrywaliśmy dopiero po tie-breakach.
3. Gala FAME MMA 16 w Arenie Gliwice
FAME MMA to polska federacja sportów walki, która organizuje gale freak-fightowe (pojedynki celebrytów) odbywające się głównie w formule MMA (Mixed Martial Arts – mieszane sztuki walki). Jest to bardzo popularna rozrywka dla młodszych widzów, której oglądalność często przekracza 500 tysięcy dostępów PPV.
Kibice podczas gali FAME MMA 16 mogli zobaczyć aż 10 emocjonujących pojedynków. Połowa walk odbyła się w pełnym wymiarze czasowym, dlatego wygranego ogłaszano po decyzji sędziów. Main eventem gali było starcie niezwykle popularnego influencera Marcina Dubiela z Mateuszem Trąbką znanym z projektu „Ekipa”. Walka zakończyła się po niecałej minucie po technicznym nokaucie Marcina Dubiela. Ciekawe było również starcie w formule bokserskiej Patryka „Bandura” Bandurskiego z Alanem Kwiecińskim. Skuteczniejszym pięściarzem był „Bandura”, który „wypunktował” doświadczonego w sportach walki Alana Kwiecińskiego. Arena Gliwice była zapełniona, co potwierdza tezę o ogromnej popularności tego sportu wśród młodego pokolenia. Gala odbyła się 5 listopada.
4. Hokejowy GKS Katowice zdobywa Mistrzostwo Polski
Hokeiści z Katowic to siedmiokrotni Mistrzowie Polski, jednak ostatni raz pierwsze miejsce zdobyli aż 52 lata temu. W 2022 roku sezon zasadniczy zakończyli na pierwszym miejscu, a w play-offach ograli Zagłębie Sosnowiec i imiennika z Tychów. W finałowej serii drużyna ze Śląska nie dała szans rywalom – wygrali cztery mecze, nie oddając żadnego Unii Oświęcim! Zółto-Zielono-Czarni zostali gorąco powitani przez fanów zgromadzonych przy katowickim Spodku. Ogromna feta, litry alkoholu i świętowanie sukcesu do rana.
W ciągu ostatnich lat po mistrzostwo aż trzykrotnie sięgali hokeiści GKS Tychy i raz JKH GKS Jastrzębie. Katowiccy hokeiści, poza mistrzostwem w 2022 roku, dwa razy stawali na najniższym stopniu podium.
5. Lekkoatletyczna Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim
Diamentowa Liga to cykl najpopularniejszych mityngów lekkoatletycznych. Wydarzenia odbywają się na najpopularniejszych stadionach świata, w najbardziej prestiżowych miejscach. Zawody można oglądać m.in. z Stade de France w Paryżu, Stadio Olimpico z Rzymu, Qatac SC Stadium i…
…Stadionu Śląskiego w Chorzowie. W sierpniu ubiegłego roku Diamentowa Liga po raz pierwszy gościła w „kotle czarownic”. Istotne jest to, że został podpisany kontrakt, który zobowiązuje organizację tych mityngów na Stadionie Śląskim przez kolejne pięć lat. Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej został przyjęty do Diamentowej Ligi bez głosu sprzeciwu. Pierwszy event odbył się 6 sierpnia 2022 roku, a kolejny odbędzie się 16 lipca bieżącego roku!
💥🅽🅴🆆🆂 DNIA💥
‼️Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej na stałe w Diamentowej Lidze‼️walne zgromadzenie podjęło jednogłośną decyzję💎🤝
🕰️16 lipca 2023 @StadionSlaski 🔜Jutro rusza sprzedaż biletów
Szczegóły⤵️https://t.co/fFIomugV8Z@PrasoweSlaskie @JakubChe @SPORT_GOV_PL pic.twitter.com/ABiC1nMDWU— Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej (@MemorialKamili) December 7, 2022
6. MMA Attack 4 w Arenie Będzin
MMA Attack to niegdyś bardzo popularna federacja MMA w Polsce. Eksperci stawiali ją obok KSW (jednej z najpopularniejszej federacji na świecie).
MMA Attack 4: Comeback odbyło się 29 września. W walce wieczoru zawalczył były zawodnik UFC Adam Wieczorek, krzyżując rękawice z Anglikiem Olim Thompsonem. Polak wygrał przez techniczny nokaut w trzeciej rundzie. Zawodnicy, którzy mają przeszłość w największych federacjach i zawalczyli na MMA Attack 4: Artur “Kornik” Sowiński, Filip Bątkowski i Vaso Bakocevic.
Ciekawostką jest, że pierwsza gala MMA Attack odbyła się w 2013 roku w katowickim Spodku.
7. Derby Śląska Ruch Chorzów – GKS Katowice
Pierwszy raz od czterech lat Ruch Chorzów zamierzył się w derbowym starciu z GKS Katowice. Mecz oglądali tylko kibice „Niebieskich” – na stadion przy Cichej nie zawitali fanatycy Żółto-Zielono-Czarnych ze względu na konflikt z władzami klubu. Mimo braku kibiców odwiecznych rywali, stadion Ruchu był wypełniony po brzegi. Niezbyt fascynujące spotkanie wygrał Ruch Chorzów po bramce w 69 minucie. Autorem trafienia był Pląskowski, który mocno dobił piłkę po strzale w słupek Tomasza Wójtowicza.
Zobacz najciekawsze fragmenty meczu:
8. Raków Częstochowa wygrywa Puchar Polski w piłce nożnej
Raków Częstochowa to klub piłkarski, którym steruje Marek Papszun. Jest on aktualnie najdłużej pracującym trenerem z jedną drużyną w Ekstraklasie. Co więcej, Marek Papszun prowadzi klub z Częstochowy od trzeciej klasy rozgrywkowej. Jest on przez wielu kibiców uważany za godnego objęcia funkcji trenera Reprezentacji Polski.
W finale Raków Częstochowa zmierzył się z Kolejorzem. Drużyna Lecha Poznań, mimo równej gry przez większość meczu, musiała uznać wyższość drużyny z Częstochowy i zaakceptować wynik 1:3. Bramki w meczu strzelali: dla Lecha Amral, dla Rakowa Gutkovskis, Wdowiak i Lopez. Była to druga wygrana Wicemistrza Polski w Pucharze Polski. W roku 2021 obchodzili swoje stulecie, które przypieczętowali wygraną w tych właśnie rozgrywkach.
9. Gołe pięści w katowickiej Walcowni
Pierwsza w Polsce organizacja walk na gołe pięści powróciła po dwóch latach i zorganizowała WOTORE 4 w katowickiej Walcowni. Federacja zorganizowała wydarzenie na nowych, bardziej brutalnych zasadach, które odbyło się 21 stycznia. Dozwolone zostały m.in. uderzenia głową, kopnięcia w parterze, a zmagania parterowe mogły trwać maksymalnie 30 sekund. Nowe zasady gry doskonale wykorzystał zawodnik z Warszawy – Jakub Ozga, który tzw. „soccer kickiem” znokautował piekarskiego „Sołtysa”.
W walce wieczoru Michał Pasternak w piękny sposób rozprawił się z gwiazdą King of the streets Simonem Henriksenem. Dzięki temu do swojej kolekcji – obok mistrza WOTORE – dołożył pas międzynarodowego mistrza WOTORE.
10. Waldemar Fornalik zwolniony z Piasta Gliwice
Były selekcjoner Reprezentacji Polski i wieloletni trener rewelacji ostatnich dziesięciu lat – Piasta Gliwice – został zwolniony z tej drugiej funkcji w październiku 2022 roku. Waldemar Fornalik prowadził zespół z Gliwic przez 180 meczów z rzędu, co jest najlepszym wynikiem w historii Ekstraklasy. Piast Gliwice zdobył Mistrzostwo Polski w sezonie 2018/2019, co było zarówno najbardziej zaskakującym, jak i najlepszym wynikiem sportowym w historii klubu.
Zobacz emocjonalne wideo, w roli głównej Waldemar “King” Fornalik:
Fornalik w listopadzie 2022 roku został trenerem Zagłębia Lubin.
autor: Mateusz Pojda