reklama
Silesia Flesz najnowsze informacjeSport

Tour de Pologne 2024. Utrudnienia w Katowicach

Tour de Pologne 2024. Po raz 14. w Katowicach. W piątek 16 sierpnia w mieście zlokalizowane zostaną zarówno start, jak i meta etapu, którego trasa będzie biegła „Szlakiem Orlich Gniazd”. Poniżej szczegóły dot. zmian w organizacji ruchu przewidziane na ten dzień.

 

reklama

Tour de Pologne w Katowicach

W piątek, 16 sierpnia, podczas piątego etapu TdP kolarze wystartują z ul. Olimpijskiej obok siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia około godziny 12.10. Następnie pojadą ulicami Góreckiego i Dobrowolskiego w stronę Dudy-Gracza i dalej ulicami Graniczną, Powstańców, Damrota i Francuską, dojadą na Muchowiec, by rolkostradą przejechać przez Dolinę Trzech Stawów. Stamtąd peleton przejedzie ul. Gospodarczą, gdzie rozpocznie się tzw. start ostry o godz. 12.30. Dalej kolarze pojadą ulicą Górniczego Dorobku, przez Nikiszowiec i ulicami Ociepki i Oswobodzenia wyjadą z miasta w kierunku Mysłowic.

W tym czasie, po godz. 13.00 rozpocznie się rywalizacja Tour de Pologne Junior, gdzie młodzi zawodnicy w kategoriach Młodzik, Młodziczka oraz Żak i Żakini rywalizować będą ulicami: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego – Roździeńskiego.

reklama

Około godziny 16.10 spodziewany jest powrót kolarzy do Katowic, którzy do mety zlokalizowanej na al. Roździeńskiego na wysokości NOSPR dojadą tą samą trasą, którą ze stolicy województwa śląskiego wyjeżdżali, z tą różnicą, że z ul. Dudy-Gracza skręcą w al. Roździeńskiego w stronę Strefy Kultury. Trasa piątego etapu ma łącznie 187 km długości, z czego 28 km kolarze pokonają w Katowicach.

Piąty etap rozpocznie się i zakończy w Katowicach, które są od lat stałym miejscem na trasie Tour de Pologne. Pojedziemy „Szlakiem Orlich Gniazd” – przejedziemy przez Mysłowice, Jaworzno, będziemy chcieli zaprezentować widzom i kolarzom Jurę Krakowsko-Częstochowską. Nie będzie to łatwy etap, ponieważ różnica przewyższeń wyniesie około 1500 metrów. Pod względem walorów turystycznych będzie to piękny etap – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne.

TdP. Zmiany w organizacji ruchu 16 sierpnia

Dla tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Tour de Pologne, konieczne będzie wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu oraz zmian w organizacji transportu publicznego. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, dotyczącymi zakresu oraz godzin wprowadzanych zmian. Dodatkowo informacje w tym zakresie będą z początkiem sierpnia kolportowane do mieszkańców oraz firm znajdujących się pobliżu trasy wyścigu poprzez plakaty oraz ulotki.

⦁ W dniu wyścigu, czyli 16 sierpnia, przez cały dzień będą wyłączone z użytkowania parkingi w Strefie Kultury. 

⦁ Od godz. 6.00 w związku z budową infrastruktury mety i 1 km finiszu jest planowane zamknięcie alei Roździeńskiego od ronda gen. Ziętka do ul. Dudy-Gracza (w obu kierunkach) oraz ul. Dudy-Gracza (zachodnia nitka) od skrzyżowania z al. Roździeńskiego do ul. Maślińskiego. 

⦁ Od godz. 6.00 do końca wyścigu przejazd przez Rondo gen. Ziętka będzie możliwy jedynie w kierunku z Siemianowic do Chorzowa. Od tej godziny zamknięty będzie również wjazd w al. Korfantego na odcinku od skrzyżowania z ul. Moniuszki do Ronda.

⦁ Od godz. 11.00 za skrzyżowaniem z ul. Sokolską zostanie zamknięty wjazd w ul. Chorzowską w kierunku Ronda – dopuszczony będzie jedynie przejazd pojazdów uprzywilejowanych, komunikacji publicznej oraz taksówek. Ruch w kierunku wschód-zachód odbywać się będzie jedynie tunelem.

⦁ W godzinach 11.00-16.00 zostanie zamknięta trasa wyścigu Tour de Pologne Junior: Roździeńskiego – Korfantego – Olimpijska – Góreckiego – Dobrowolskiego – Roździeńskiego.

⦁ Od godz. 11.00 zostanie zamknięta cała trasa wyścigu na ulicach: Olimpijska, Góreckiego, Dobrowolskiego Dudy-Gracza, Graniczna do Powstańców, Damrota, Francuska, Trzech Stawów, Gospodarcza, Górniczego Dorobku, Szopienicka do Nałkowskiej, Zamkowa, Ociepki i Oswobodzenia. Trasa zostanie otwarta ok. godz. 13.00. 

⦁ Ta sama trasa zostanie zamknięta na powrót kolarzy ok. 15.30. 

⦁ Ponowne otwarcie ulic na trasie wyścigu będzie się odbywać sukcesywnie po zakończeniu etapu, tj. od godz. 17.00.

⦁ Otwarcie al. Roździeńskiego i ronda gen. Ziętka nastąpi około godz. 20.00

Ważne dla kierowców są także inne zmiany w organizacji ruchu:

⦁ W godz. 11.00–13.00 oraz 15.30-17.00 dojazd do cmentarza komunalnego przy Murckowskiej będzie niemożliwy, natomiast dojazd lub dojście do ogródków działkowych przy ul. Francuskiej w okolicy lotniska Muchowiec będą możliwe tylko wejściami od ul. Meteorologów;

⦁ dojazd do „Pierwszej Dzielnicy” będzie możliwy jedną nitką ul. Góreckiego od strony ul. Nadgórników ruchem wahadłowym;

⦁ na ul. Dudy-Gracza ruch będzie się odbywać wyłącznie wschodnią jezdnią w jednym kierunku, tj. od ul. 1 Maja do al. Roździeńskiego;

⦁ poza godzinami 11.00-13.00 oraz 15.30-17.00 możliwy będzie wyjazd z ul. Porcelanowej pod wiaduktem na DK86 w kierunku ul. Trzech Stawów lub w kierunku ul. Gospodarczej;

⦁ w ciągu ul. Damrota zamknięte dla ruchu zostaną skrzyżowania od ul. Francuskiej do ul. Powstańców;

⦁ zostanie zamknięty zjazd z autostrady A4 na ul. Damrota,

⦁ dojazd w kierunku centrum z autostrady A4 (z kierunku Krakowa) będzie możliwy ciągiem ulic: Francuska, Ceglana, Wita Stwosza/Kościuszki;

⦁ wyjazd i wjazd na osiedle Francuska Park będzie się odbywał przez ul. Lotnisko oraz Szybowcową.

Na całej trasie wyścigu będą obecni przedstawiciele służb porządkowych, którzy będą udzielać informacji na tematy związane z przebiegiem wydarzenia. Przy najczęściej użytkowanych ciągach pieszych wyznaczone zostaną również śluzy dla mieszkańców, pozwalające na bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy w sytuacji na to pozwalającej. Korzystanie z nich będzie się odbywało wyłącznie pod nadzorem służb porządkowych.

Zatoki postojowe zlokalizowane wzdłuż trasy wyścigu zostaną wyłączone z użytkowania i zabezpieczone taśmami ostrzegawczymi. Warto śledzić tymczasowe znaki zakazu parkowania, który obowiązywać będzie od godz. 18.00 15.08 do godz. 18.00 16.08. 

Ponieważ w dniu wyścigu ulegają zmianom rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, szczegółowe informacje w tym zakresie dostępne będą także na stronie internetowej Zarządu Transportu Metropolitalnego: metropoliaztm.pl/news/.

W związku z wciąż trwającymi uzgodnieniami mogą się pojawić kolejne zmiany w organizacji ruchu, o których informacje będą publikowane na stronie internetowej miasta Katowice: katowice.eu/tourdepologne. 

Podobnie jak w latach poprzednich dla mieszkańców i osób zainteresowanych zostanie uruchomiona specjalna infolinia, która będzie działać od środy 14 sierpnia do piątku 16 sierpnia. W tych dniach, w godz. 8.00–19.00 pod nr. tel. 32 778 89 60 będzie można uzyskać odpowiedzi na pytania związane z piątym etapem wyścigu. 

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button