Kategorie

Tragiczne święta w Mikołowie! Trzy osoby zmarły. Prawdopodobnie po zażyciu dopalaczy

Są pierwsze zarzuty w związku ze śmiercią trzech osób, które zmarły w święta w Mikołowie, z powodu zażycia dopalaczy. W tej sprawie policja zatrzymała trzech mężczyzn w wieku 17, 31 i 35 lat.

 

Przyzwyczailiśmy Was do treści pełnych humoru. Tym razem ostatnie wydarzenia nam na to nie pozwalają. ZOBACZCIE co stało się w ostatnim tygodniu oraz to, co powinien wiedzieć każdy mieszkaniec naszego regionu.

TOP 5 SILESIA FLESZ

 

Dziś w prokuraturze zarzuty usłyszał Marcin Ch. Przyznał się do winy, ale odmówił złożenia wyjaśnień podtrzymując te, które złożył na policji.

Dziś w prokuraturze zarzuty usłyszał Marcin Ch. Przyznał się do winy, ale odmówił złożenia wyjaśnień podtrzymując te, które złożył na policji
Dziś w prokuraturze zarzuty usłyszał Marcin Ch. Przyznał się do winy, ale odmówił złożenia wyjaśnień podtrzymując te, które złożył na policji

-To są wyjaśnienia, w których opisał swoją rolę. Odniósł się do stawianego mu zarzutu uczestniczenia w obrocie dopalaczami, a także udzielania tego dopalacza, narażenia innych ludzi na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia. I opisał po prostu jaka była jego rola w obrocie tymi dopalaczami, od kogo je nabywał, komu je przekazywał – mówi Tomasz Rygiel, Prokuratura Rejonowa w Mikołowie.

Z powodu zażycia dopalaczy w Mikołowie zmarły trzy osoby: 22 i 23-letni mężczyzna, a także 35-letnia kobieta. Prokuratura dysponuje już wstępną opinią biegłego, według której w zażytych przez te osoby środkach znajdowały się substancje psychoaktywne.

– W dniu 25 grudnia dostaliśmy informację o zgonie kobiety. Był to zgon w miejscu zamieszkania. W tym dniu, w godzinach wieczornych, około godziny 21, dostaliśmy informację o zgonie młodego mężczyzny. Następnego dnia, około godziny 5:30 dostaliśmy informację ze Szpitala Powiatowego w Mikołowie o zgonie kolejnego mężczyzny – mówi sierż. szt. Monika Bartecka z KPP Mikołów.

Dziś przed prokuratorem stanął także Łukasz W., a jego przesłuchanie trwało do wieczora. Przesłuchany ma zostać także trzeci zatrzymany w tej sprawie mężczyzna. Wobec Marcina Ch. prokuratura skierowała do sądu wniosek o tymczasowe aresztowanie. Prokuratura na razie nie informuje, w jaki sposób zmarłe osoby weszły w posiadanie dopalaczy.
(Paweł Jędrusik)

 

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

W święta na terenie powiatu mikołowskiego zmarły trzy osoby. Policja podejrzewa, że śmierć 35-letniej kobiety oraz dwóch mężczyzn w wieku 22 i 23 lat mogła być następstwem zażycia niebezpiecznej substancji. Sprawą zajmują się mikołowscy stróże prawa, którzy wyjaśniają dokładne okoliczności śmierci osób.

 

Dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia! To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanin ziół, suszu, kadzidełek, czy naklejek tzw. „tatuaży”.

Sprzedawane są w sklepach lub przez Internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po ich zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica /opiekuna:
  • wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt);
  • złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja;
  • stany euforyczne, gadatliwość a następnie otępienie i apatia;
  • zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się;
  • kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen;
  • próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki;
  • nieuzasadnione ataki złości, agresji;
  • wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby;
  • wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego;
  • pojawienie się w domu nowych akcesoriów, typu lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym, tzw. dilerki, itp.;
  • zmiana zapachu ciała.
Do najczęściej spotykanych skutków pojawiających się w trakcie i po zażyciu tzw. dopalaczy możemy zaliczyć:
  • bóle głowy, migrena;
  • kołatanie serca (przyspieszone tętno często sięgające 200, duszności, ból w klatce piersiowej;
  • agresja, zaburzenia koordynacji ruchowej, drżenie rąk;
  • nudności, wymioty, biegunka;
  • zmęczenie, osłabienie, brak zdolności koncentracji;
  • reakcje alergiczne;
  • myśli samobójcze, omamy;
  • napady leku, halucynacje;
  • nadmierna wrażliwość na dźwięki i światło.

Gdzie szukać pomocy:

800 060 800   Infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego

116 111           Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

800 100 100   Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

800 12 12 12   Dziecięcy telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button