Trwa Europejski Kongres Gospodarczy
W Katowicach rozpoczął się Europejski Kongres Gospodarczy. Potrwa 3 dni. Otwarł go premier Donald Tusk oraz przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Sprawiedliwa transformacja, ochrona klimatu, a także wyzwania Europy w związku z toczącą się na wschodzie wojną – to tylko niektóre z tematów, jakie poruszono podczas otwarcia tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Premier Donald Tusk mówił też o tym, że liczy, że prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę o języku śląskim. Mówił również o ochronie środowiska, bo jak stwierdził
– to kwestia życia i śmierci i zdrowia naszych dzieci. – Zdecydowanie lepsze efekty osiągniemy poprzez zachęty i takie autentyczne współdziałanie wszystkich, od samego dołu, niż poprzez wyznaczone i wymuszane procedurami, czy administracją cele. Nikt w Polsce nie kwestionuje potrzeby ochrony klimatu. Naprawdę. Znaczy – prawie nikt – mówi Donald Tusk, premier RP.
Z kolei były premier Jerzy Buzek podkreślał rolę Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Zwracał uwagę na konieczność zachowania we wspólnocie spójności społecznej i gospodarczej.
– Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, który obowiązuje od kilku lat, powinien być zdecydowanie kontynuowany. Dla tych 60 regionów w Unii Europejskiej, które mają szczególnie trudno. Bo jest nadal pytania, czy naszym obywatelom, Europejczykom, ta transformacja przyniesie dobrobyt – mówi Jerzy Buzek, premier RP w latach 1997-2001.
Jednym z najważniejszych gości na tegorocznym Kongresie była Ursula von der Leyen, kandydatka na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej, która mówiła o wyzwaniach związanych z toczącą się za wschodnią granicą wojną. Podkreślała także jak ważne są czerwcowe wybory do Europarlamentu.
– Te wybory głównie mają na celu przeciwstawienie się wrogom, którzy czyhają na nas na zewnątrz, starając się nas rozerwać. Ale także musimy walczyć z marionetkami, które chcą nas podzielić od wewnątrz. Chodzi tu bowiem o ochronę naszych wartości. O praworządność, o wolność mediów. Co oznacza, że chodzi w końcu także o demokrację naszą, bezpieczeństwo i dobrobyt, w tym świecie, który staje się coraz bardziej niestabilny – mówi Ursula von der Leyen, kandydatka na stanowisko Przewodniczącej Komisji Europejskiej.
Gdy w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozważano na temat przyszłości, przed rolnicy mówili o teraźniejszości.
Autor: Paweł Jędrusik