Trwa plebiscyt na najlepszą przestrzeń publiczną woj. śląskiego
Chorzów, Sosnowiec, Katowice, Bytom i wiele innych – w sumie 39 zgłoszeń z 24 gmin w ramach tegorocznego plebiscytu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego. Po ocenie formalnej do konkursu zostało zakwalifikowanych 35 realizacji. Wśród nich place miejskie, zieleńce czy obiekty użyteczności publicznej.
Głosowanie na Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego potrwa do 31 sierpnia
Plebiscyt organizowany jest co roku przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Wpierw zrealizowane inwestycje oceniają urbaniści i fachowcy, a później swoje głosy oddają mieszkańcy regionu. – To jest ważny konkurs, bo tak naprawdę mieszkańcy mogą się wypowiedzieć jakie budynki po zmianie im się podobają, jakie skwery im się podobają. I czy to, co samorząd proponuje, to co wymyślają architekci jest tak naprawdę użyteczne i trafia w gusta mieszkańców. – tłumaczy Sławomir Gruszka rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Bo to właśnie oni, żyjąc tam i korzystając z tych miejsc, wiedzą najlepiej co im służy.– Bytomianie są mistrzami wszelkich głosowań internetowych. Są bardzo dumni ze swojego miasta. Jeżeli Bytom pojawia się tylko w jakimkolwiek konkursie, to widać duże zainteresowanie mieszkańców. Nas to bardzo cieszy, bo faktycznie widać dumę z tego miasta, które się zmienia. -przekonuje Małgorzata Węgiel-Wnuk z Urzędu Miasta Bytom.
Kolonia Zgorzelec walczy o głosy
W Kolonii Zgorzelec, zrewitalizowane zabytkowe osiedle robotnicze powalczy o tegoroczne głosy. To jednak nie tylko budynki, ale też tereny zielone zarówno poza miastem, jak i w jego centrum. – Wskazaliśmy ul. Warszawską, więc miejsce które jest miejscem reprezentacyjnym i pokazuje, jak można walczyć ze skutkami zmian klimatu, z tym ociepleniem które występuje. W którym zasadzone zostały drzewa, pojawiły się ławki. Przypomina ono bardziej deptak, którym kiedyś właśnie ul. Warszawska była. – mówi Sandra Hajduk z Urzędu Miasta Katowice. W głosowaniu, które rozpoczęło się 1 sierpnia i potrwa do końca miesiąca, prócz nowych realizacji pełniących funkcje obiektów kultury, edukacji czy rekreacji są też i obiekty historyczne…jak słynna chorzowska Elka.
– Ogromnie cieszy nas, że została doceniona rewitalizacja drugiej linii Elki, która po wielu latach została przywrócona do Parku Śląskiego. Warto wspomnieć, że przez ostatnie dekady na tej trasie właśnie skutkowała jedna z większych atrakcji w Parku Śląskim. Teraz powróciła w nowej odsłonie. – powiedziała w serwisie Silesia Flesz Aneta Miller rzeczniczka Parku Śląskiego. W ramach plebiscytu, będzie można przyznać punkty trzem ulubionym realizacjom. Ta, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie Nagrodę Publiczności.