Trzeci stopień alarmowy dla Polski. Chodzi o możliwe ataki terrorystyczne
Chodzi o zagrożenia w cyberprzestrzeni, w tym ataki o charakterze terrorystycznym.
Mamy przedłużenie alarmów Charlie – CRP i Bravo – CRP.
Prezes Rady Ministrów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 2234 oraz z 2022 r. poz. 583 i 655) podpisał Zarządzenia:
- Zarządzenie nr 233 z dnia 29 lipca 2022 roku w sprawie wprowadzenia trzeciego stopnia alarmowego CRP (3. stopień CHARLIE-CRP) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- Zarządzenie nr 234 z dnia 29 lipca 2022 roku w sprawie wprowadzenia drugiego stopnia alarmowego (2. stopień BRAVO) na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zarządzenia obowiązują od dnia 1 sierpnia 2022 roku, od godz. 00:00, do dnia 31 sierpnia 2022 roku do godz. 23:59.
Premier podpisał te zarządzenia 29 lipca 2022.
Co to za ostrzeżenia? Wprowadzenie ostrzeżenia pozwala na przeciwdziałanie zagrożeniom w cyberprzestrzeni, w tym atakom o charakterze terrorystycznym.
Stopień alarmowy BRAVO – CRP
Drugi, podwyższony stopień alarmowy oznacza umiarkowany poziom zagrożenia. Ostrzeżenie stosuje się, kiedy występują informacje o możliwości wystąpienia cyberataku, ale jest on mało prawdopodobny, a cel zdarzenia nie jest znany. Stopień alarmowy BRAVO – CRP wprowadzono m.in. podczas Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2019 roku.
Stopień alarmowy CHARLIE – CRP
Wysoki, trzeci z czterech stopni alarmowych, który pierwszy raz wprowadzono na początku 2022 roku ze względu na wydarzenia na Ukrainie oraz niepokojące działania w polskiej cyberprzestrzeni. Ten stopień alarmowy wprowadza się po próbie lub przypuszczeniu o ataku terrorystycznym, kiedy znany jest jego cel. Po wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE – CRP stosuje się przegląd zasobów, które mogą zostać użyte w przypadku ataku.
Wprowadzenie Charlie – CRP oznacza wykonanie zadań przypisanych do pierwszego i drugiego stopnia alarmowego oraz:
- wprowadzenie, na polecenie ministra właściwego do spraw wewnętrznych całodobowych dyżurów we wskazanych urzędach lub jednostkach organizacyjnych organów administracji publicznej;
- ograniczenie do minimum liczbę miejsc ogólnodostępnych w obiektach i rejonach obiektów;
- zapewnienie ochrony środków transportu służbowego poza terenem obiektu, wprowadzić kontrole pojazdu przed wejściem do niego i jego uruchomieniem;
- ograniczenie możliwości parkowania pojazdów przy obiektach chronionych.
Najwyższy, czwarty poziom zagrożenia ma oznaczenie Delta. Wprowadzany jest np. po wystąpieniu terrorystycznego cyberataku.