reklama
Dzieje sięSilesia Flesz najnowsze informacjeTVS VIDEO

Katowice: kariera w lotnictwie stoi otworem WIDEO

Dla jednych to praca, dla innych sposób na życie, a dla jeszcze innych niespełnione marzenie o byciu pilotem, stewardessą czy też mechanikiem lotniczym. Lotnictwo to też motyw przewodni 21. tygodnia organizowanego w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024. Na chętnych czekają warsztaty, konferencje, a także pokazy przygotowane przez studentów kierunków lotniczych, którzy stawiają pierwsze kroki w tym świecie. 

 

Aleksandra pierwszy lot odbyła mając siedem lat jako pasażer, ale już wtedy wiedziała, że do samolotu kiedyś wróci. 13 lat później wróciła, już jako pilot. Teraz ma za sobą 200 wylatanych godzin.

-Pamiętam, że poczułam bardzo dużą wolność i duży komfort, mimo że stresowałam się tego dnia, bo jednak nigdy wcześniej nie latałam takimi samolotami. Natomiast, kiedy ma się tę maszynę w rękach i to ty odpowiadasz za taką maszynę i to jest naprawdę cudowne – mówi Aleksandra Grosman, studentka Politechniki Śląskiej.

reklama

Odpowiadać za maszynę będzie też Gloria, choć z nieco innej perspektywy.

-Mój kierunek, no to tak szczególnie to strikte mechanika lotnicza. Kształcimy się na mechaników i możemy pracować w hangarach. Jak miałam pierwsze zajęcia, to jeżeli chodzi o samą praktykę, to byłam przerażona. Jednak jest to coś nowego, coś nietypowego i trudnego. Nie byłam pewna, czy to będzie kierunek dla mnie – mówi Gloria, studentka Politechniki Śląskiej.

Szczególnie, że to mężczyźni dominują na kierunkach lotniczych. Jednak patrząc na to jak dynamicznie rozwija się branża lotnictwa zarówno w Polsce, jak i Europie, to chętnych, żeby być częścią tego świata, nie brakuje również wśród kobiet.

-Obecnie na dwóch kierunkach kształcących w specjalnościach lotniczych, czyli transport oraz inżynierie lotnicze i kosmiczna, na dwóch stopniach inżynierskich i magisterskich kształci się ponad 350 studentów. Z czego ponad 150 zdobywa uprawnienia międzynarodowej licencji pilota liniowego, czy też mechanika lotniczego kategorii B1 samolotów turbinowych – mówi dr hab. inż. Jarosław Kozuba, prof. PŚ.

Choć na pierwszy rok studiów wszyscy są przyjmowani na tych samych zasadach, to badania lekarskie i kwalifikacje od drugiego roku weryfikują, czy studenci pozostaną na poszczególnych specjalnościach. Nie wystarczy też samo zainteresowanie lotnictwem.

-Trzeba też mieć takie samozaparcie, żeby przezwyciężyć wszystkie trudności – mówi Kacper Żurawa, student PŚ.

Potem jednak kariera w lotnictwie stoi otworem. Zwłaszcza, że katowickie lotnisko nieustannie się rozwija.

-Lokalizacja lotniska to jest bardzo wielki potencjał. Potencjał wynikający z możliwości rozwoju takiego, że możemy obsługiwać 4x lub 5x więcej pasażerów niż obecnie. A przede wszystkim najważniejsze to lotnisko nie wymaga dopłat, samo na siebie zarabia i dodatkowo zarabia na swój rozwój – mówi prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz, prof. PŚ.

Wszyscy zainteresowani branżą lotnictwa mogą wziąć udział w warsztatach zorganizowanych w ramach Europejskiego Miasta Nauki. Tydzień Latania potrwa do niedzieli, 2 czerwca.

reklama

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button