REKLAMA
KrajSilesia Flesz najnowsze informacjeUKRAINA

Tydzień Ukraiński trwa w Katowicach. Dzieci integrują się przez zabawę i poznają wschodnich sąsiadów

Integracja poprzez zabawę, poznawanie tradycji i kultury sąsiadów zza naszej wschodniej granicy oraz niesienie pomocy. To główne założenia Tygodnia Ukraińskiego, który w poniedziałek rozpoczął się w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 13 w Katowicach.

 

Organizatorom chodzi również o to, by polscy uczniowie nie postrzegali Ukrainy wyłącznie przez pryzmat wojny. Dziś sprzedawano symboliczne bransoletki, które wspólnie stworzyły uczennice z Polski oraz Ukrainy.

Każdego dnia mamy jakąś imprezę. Będziemy mieli wieczór filmowy, będziemy mieli malowanie flagi wspólne, mamy właśnie tablicę życzeń dla Ukrainy. Oprócz tego mamy konkurs na wareniki, dużo akcji takich informacyjnych. Wychowawcy będą na lekcjach wychowawczych prowadzić takie lekcje dotyczące właśnie Ukrainy, kultury i tradycji. Na geografii też dzieci się będą więcej dowiadywać, mamy dużo quizów wiedzy – mówi Maria Kura, współorganizatorka akcji.

W katowickiej placówce uczy się około dwudziestu uczniów z Ukrainy. Część z nich chodziła tu jeszcze przed wybuchem wojny.

W całym województwie śląskim w szkołach i przedszkolach uczy się już ponad 22 tys. ukraińskich dzieci. Najwięcej, bo 15 tys. w szkołach podstawowych. Jednak nie każda szkoła ma możliwość przyjęcia dużej liczby uczniów z Ukrainy.

• Na dzień dzisiejszy mamy pięć godzin tygodniowo języka polskiego, gdzie uczymy dzieciaki mówić. Bardzo szybko się uczą, rzeczywiście przyswajają język polski, że tak powiem w sposób błyskawiczny. Natomiast nie mamy klasy przygotowawczej ze względu też na problemy lokalowe – mówi Katarzyna Ziemiec, dyrektor IV LO im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach.

Dlatego w szkole jest tylko czterech ukraińskich uczniów – dwoje w klasie pierwszej i dwoje w klasie drugiej. Ci, którzy przyjechali na Śląsk po 24 lutego, mogli przystąpić do tegorocznej matury i zdawać egzamin dojrzałości na takich samych zasadach, jak pozostali uczniowie. W całym województwie do matury przystąpiło jednak tylko pięcioro uczniów.

• Zdają oczywiście obowiązkowo język polski na poziomie podstawowym, matematykę i język obcy również na poziomie podstawowym. Podobnie jak nasi uczniowie muszą uzyskać co najmniej 30%, żeby zdać ten egzamin oraz przystępują dodatkowo do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Jeśli chodzi o arkusze z języka polskiego – polecenia oraz instrukcje były w języku ukraińskim, natomiast teksty oraz odpowiedzi uczniowie pisali w języku polskim – mówi Urszula Okrajni, OKE Jaworzno.

Więcej uczniów, bo ponad 870, przystąpi do egzaminu ósmoklasisty. Arkusze egzaminacyjne zostały dostosowane w ten sam sposób zarówno dla uczniów, którzy przyjechali do Polski po wybuchu wojny w Ukrainie, jak i przed 24 lutego. Podczas egzaminów młodzież może korzystać z pomocy słownika ukraińsko-polskiego lub nauczyciela wspomagającego. Bez względu na wszystkie okoliczności, każdy uczeń oceniany jest w ten sam sposób.

Autor: Fatima Orlińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button