Uroczysta Barbórka w PGG
Uroczysta Barbórka PGG. 3 grudnia 2022 górnicza brać spotkała się na akademii w Katowicach.
W doskonale wyciszonej sali Symfonia, części Akademii Muzycznej w Katowicach, po kilku latach przerwy, Polska Grupa Górnicza znów uroczyście świętowała. Poprzednia Barbórka PGG miała miejsce w roku 2019. Jako że to gigantyczna spółka górnicza, zatrudniająca ponad 38 tys. osób, na dodatek od kilku lat nie świętowano, uroczystość była długa, tłumna, pełna przemów gości. Jednak, wbrew zapowiedziom, do Katowic nie przyjechał ani premier Mateusz Morawiecki, ani minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Nie było też marszałka województwa.
List od premiera odczytał wojewoda Jarosław Wieczorek, zaś list od ministra Sasina – podsekretarz Piotr Pyzik. Który zresztą malowniczo porównał wydarzenia ostatnich lat do… czterech jeźdźców Apokalipsy. Pierwszym był „chiński wirus”, drugim – inflacja, trzecim – wojna w Ukrainie. Gdzie Piotr Pyzik widzi czwartego jeźdźca? – To transformacja energetyczna – powiedział w sobotę, 3 grudnia.
Na Barbórkę w PGG zaproszono też parlamentarzystów i europarlamentarzystów, samorządowców, biskupa. Byli więc również m.in. wiceminister sprawiedliwości Michał Woś, Marcin Krupa (który dziękował górnikom i PGG w imieniu gmin górniczych) czy Małgorzata Mańka – Szulik, pułkownik Marcin Suszko, przedstawiciele świata nauki i partnerzy biznesowi PGG.
Barbórka PGG: co mówił prezes spółki?
Prezes PGG Tomasz Rogala mówił – rzecz jasna – o tym, że polityka energetyczna UE nie powoduje, że mamy kłopoty. – Forsowana przez Komisję Europejską ambitna polityka klimatyczna, w dużej mierze oparta na imporcie gazu i innych węglowodorów z Federacji Rosyjskiej, faktycznie doprowadziła do wzrostu cen wszystkich nośników energii i napędza dziś inflację w całej Europie – mówił.
Przypominał też rekordy PGG z ostatnich miesięcy – 1,5 mln ton sprzedanego węgla, nowe ściany w kopalniach, planowany rekord wydobycia w ostatnim kwartale 2022. – Ostatnie wydarzenia pokazują, że węgiel należałoby traktować jako paliwo przejściowe, w zastępstwie drogiego gazu – mówił.
W programie akademii barbórkowej PGG było też wręczenie odznaczeń państwowych i resortowych oraz wręczenie stopni górniczych. W sumie w czasie uroczystości w Akademii Muzycznej miało zostać uhonorowanych 33 pracowników spółki górniczej.
Natomiast w części artystycznej zaprezentowała się orkiestra z Ukrainy oraz Akademicka Orkiestra Dęta Akademii Muzycznej.
Uroczyste obchody górniczego święta oznajmiała w sobotę przed wejściem do Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej AM przy ul. Damrota w Katowicach górnicza orkiestra dęta. Zaś podczas akademii uświetniał ją chór Akademii Muzycznej.
Oto fragment występu orkiestry AM i zdjęcia z uroczystości barbórkowych PGG.