Uroczystości w „Fazosie” WIDEO
43 lata temu w tarnogórskim ,,Fazosie” wybuchł pierwszy na Górnym Śląsku strajk odwołujących się do wydarzeń z Wybrzeża. Dzisiaj odbyły się uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Są osoby, które wciąż dokładnie pamiętają ten dzień.
– Chciał nas uspokoić, żebyśmy po prostu tylko zrezygnowali, ale niestety nie udało się, ponieważ myśmy postanowili, że wysyłamy dwóch kurierów, którzy pojechali do Gdańska. Jeden się dostał – Jackowski, który jest teraz we Francji. On przedstawił sytuację, jaka jest na Śląsku, że to nie jest była w Stoczni Gdańskiej – mówi Zbigniew Klich, uczestnik strajku w ,,Fazosie”.
Strajk w Fabryce Zmechanizowanych Obudów Ścianowych poparł akcję rozpoczętą tydzień wcześniej w Stoczni Gdańskiej. Pracownicy „Fazosu” żądali nie tylko zmian w zakładzie pracy.
– Postulaty załogi ,,Fazosu”, wśród których były oczywiście te dotyczące płacy i spraw socjalnych, ale było też bardzo jasne określone żądanie rzetelnego informowanie o rzeczywistej sytuacji gospodarczej w kraju – mówi Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego IPN.
Wydarzenia w Tarnowskich Górach zapoczątkowały falę strajkową w sąsiednich zakładach, która ruszyła na przełomie sierpnia oraz września i spowodowała ugięcie się władz komunistycznych. Dzisiaj składano kwiaty pod pamiątkową tablicą.
– Podziękować tamtemu pokoleniu, podziękować tym, którzy jeszcze żyją, ale dać też jasną lekcję historii tym pokoleniom, chociażby takim, jak ja, gdzie ta historia się tworzyła – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
Już niebawem podobne uroczystości odbędą się w Jastrzębiu-Zdroju i Dąbrowie Górniczej. We wrześniu upamiętnione zostaną porozumienia jastrzębskie i katowickie.