reklama
Dzieje sięKategorieSilesia Flesz najnowsze informacje

Urodziny Bernarda Krawczyka. Wybitny aktor miałby dziś 93 lata

20 maja przypadają urodziny Bernarda Krawczyka. Wybitny aktor polskich i śląskich scen urodził się w Podłężu Szlacheckim w 1931 r. Zmarł w roku 2018. Dziś miałby 93 lata.

W urodziny Bernarda Krawczyka wspominamy cenionego i nadzwyczaj popularnego zwłaszcza na Śląsku artystę. Bernard Krawczyk był jedną z najbardziej charakterystycznych i wybitnych postaci śląskiej sceny. Miał na swoim koncie kilkaset ról teatralnych, kilkadziesiąt filmowych, telewizyjnych i tysiące występów estradowych. Swoje 85. urodziny świętował na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach, monodramem Tadeusza Różewicza „Śmieszny staruszek”. Ostatnie ważne role zagrał w takich spektaklach jak „Piąta strona świata”, „Wujek.81. Czarna ballada” czy „Himalaje”.

Debiutował jeszcze podczas nauki w Studium Aktorskim przy Teatrze Śląskim, w listopadzie 1952. W trakcie ponad 60 lat zagrał znaczące role teatralne, telewizyjne i filmowe w sztukach Szekspira, Gombrowicza, Becketta czy Mrożka. Za swoje kreacje otrzymał kilka Srebrnych i Złotych Masek. Do pracy zapraszali go dyrektorzy teatrów z Łodzi, Wrocławia i Warszawy, jednak nie zdecydował się na wyjazd ze Śląska.

Urodzony w podczęstochowskim Podłężu Szlacheckim, za swoje miejsce na ziemi uważał Śląsk, a nade wszystko Mysłowice, gdzie spędził okupacyjne dzieciństwo i wczesną młodość. Aktor doskonale znany publiczności z ról filmowych, szczególnie z kultowych obrazów Kazimierza Kutza „Sól ziemi czarnej” i „Perła w koronie”.

Bernard Krawczyk był legendą śląskiego teatru i filmu, aktorem nieustannie podejmującym nowe artystyczne wyzwania.

Powiązane artykuły

Bernard Krawczyk spoczywa na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach. A popiersie aktora znajduje się wśród upamiętnionych w Galerii Artystów na placu Grunwaldzkim w Katowicach. Na Śląsku wspomina się go z szacunkiem, uśmiechem i niezmiennym sentymentem.

Poniżej zobaczycie nasz archiwalny materiał Silesia Flesz z pogrzebu Bernarda Krawczyka:

Pokaż więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button