Ustroń: zatkało się ujęcie słynnej solanki. Rozwiercali go dwa tygodnie
Ustroń i jego słynne baseny solankowe. Uzdrowisko zakończyło rekonstrukcję zatkanego otworu wydobywczego. Solanka tryska teraz szerokim strumieniem i na wiele lat jej nie zabraknie
Przedstawiciele uzdrowiska poinformowali, że jesienią 2022, na przełomie września i października, w należącym do Grupy American Heart of Poland Uzdrowisku Ustroń zakończył się proces rekonstrukcji otworu wydobywczego ustrońskiej solanki. To pierwszy raz od 50 lat, gdy przeprowadzono tego typu prace. Uzdrowisko posiada nawet Zakład Górniczy, dedykowany do tego typu zadań. Rekonstrukcja była bardzo potrzebna, bo ujęcie było zatkane. To nic nienaturalnego ani groźnego, ale odetkanie otworu było niezbędne.
Czop powstał na kilku odcinkach tego prawie 2 km otworu. – Jego utworzenie to naturalny proces w trakcie trwania eksploatacji, wynikający prawdopodobnie z osadzania się tlenku żelaza – tłumaczy Jan Waligóra, kierownika Zakładu Górniczego w Uzdrowisku Ustroń.
I dodaje:
– Prace wykonywane były na odwiercie U-3A niedaleko budynku Uzdrowiskowego Instytutu Zdrowia. Z biegiem czasu, w wyniku wieloletniej pracy odwiertu ujęcie zostało zakolmatowane – czyli zatkane przez czop – tłumaczy Jan Waligóra.
Na skutek zaczopowania zmniejszyła się drożność odwiertu, przez co z otworu można było wypompowywać mniej uzdrowiskowej wody. Od roku 1972 w odwiercie U-3A taki proces przeprowadzono był po raz pierwszy! Wiązał się z rozbudowanymi pracami technologicznymi. Dlatego Uzdrowisko Ustroń posiada swój zakład górniczy, który taki zabieg nadzoruje.
– Proces rekonstrukcji odwiertu trwał około dwóch tygodni. Polegał on na rozwierceniu powstałego czopa. Wykonuje się to urządzeniem typu wiertnica o uciągu głowicy 80 ton. Przewierca się przeszkodę za pomocą świdra trójosiowego, wprowadzając go w obrót pod naciskiem ok 300-400 kg – wyjaśnia kierownik Zakładu Górniczego.
Solanka w Ustroniu. Co zawiera, na co pomaga?
Należące do Grupy American Heart of Poland Uzdrowisko Ustroń słynie m.in. ze swojej solanki, która dzięki swoim właściwościom prozdrowotnym posiada szerokie zastosowanie lecznicze. Baseny solankowe w Ustroniu rzeczywiście są słynne nie tylko w regionie. Do dyspozycji pacjentów i gości w uzdrowisku są trzy nowoczesne baseny solankowe oraz jacuzzi. Każdy z nich jest wypełniony solanką o stężeniu 3-4 proc.
- Jednorazowy bilet wstępu kosztuje 27 zł
Początki wykorzystania solanki w ustrońskim uzdrowisku sięgają 1968 roku, kiedy to w Ustroniu Zawodziu rozpoczęto poszukiwania tego cennego surowca. Dzisiaj uważana jest ona za jedną z najlepszych w Europie dzięki swojej wysokiej mocy mineralizacji. Właściwości lecznicze solanki z Ustronia potwierdza certyfikat Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. W składzie tej wody znajdziemy:
- wapń
- magnez
- sód
- potas
- kwas metaborowy
- kwas meta krzemowy
- chlorki
- siarczany
- wodorowęglany
- bromki i jodki.
W Ustroniu solanka jest wykorzystywana przede wszystkim w balneoterapii. Kąpiele w solance działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Są cennym wsparciem w leczeniu alergii, łagodzeniu bólów mięśni i stawów oraz normalizacji ciśnienia krwi. Wspierają również odchudzanie i proces usuwania toksyn z organizmu, obniżają napięcia nerwowe i ułatwiają zasypianie. Z ustrońskiej wody leczniczej korzysta również tężnia solankowa w Ustroniu, a jej dobroczynny wpływ na skórę stał się podstawą do stworzenia serii PELO kosmetyków.
Dla zachowania najwyższych standardów solanki trzeba ją regularnie badać, zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego. Trzeba prowadzić ścisły monitoring ilościowy i jakościowy. Niezbędne są też prace nad zachowaniem odpowiedniej wydajności odwiertu, z którego jest pobierana.
Obecnie prace się zakończyły, a rekonstrukcja otworu przywróciła mu pierwotną sprawność. Oznacza to, że potrzeby kuracjuszy Uzdrowiska Ustroń pozostaną w pełni zabezpieczone na kolejne lata.
To nie koniec inwestycji w Ustroniu. Zobaczcie, jak urośnie uzdrowisko: