BiznesRemonty DrógSilesia Flesz najnowsze informacje

Utrudnienia w Katowicach: wielka przebudowa kolei rusza

Rusza największa kolejowa inwestycja w historii województwa śląskiego. Od września 2024 r. rozpocznie się przebudowa torów, rozjazdów i czterech wiaduktów. Oznacza to wielkie i długotrwałe utrudnienia w Katowicach. Oto szczegóły.

Utrudnienia w Katowicach mają potrwać kilka lat. Najbardziej newralgiczne miejsca dla kierowców i pasażerów ruchu ulicznego to wiadukty kolejowe. Budujący zamkną tam przejazd albo zorganizują ruch wahadłowy.

Co na dzień dobry?

Od 2 września rozpoczyna się przebudowa linii kolejowej na szlaku Katowice Szopienice Południowe – Katowice Piotrowice. W pierwszej fazie prace obejmą przebudowę torów na katowickich stacjach i przystankach: Zawodzie, Brynów oraz Ligota. „Zamontujemy rozjazdy oraz przystosujemy tory i sieć trakcyjną do potrzeb inwestycji – umożliwi to prowadzenie prac i utrzymanie ruchu pociągów” – informuje spółka PKP PLK. Z czym to się wiąże?

Po kilku dniach…

Od 9 września rozpocznie się przebudowa wiaduktu drogowego przy ul. Bagiennej, gdzie dodatkowo wybudowany zostanie drugi obiekt. Oznacza to duże kłopoty na ważnej trasie DK 79 pomiędzy Katowicami a Mysłowicami. W pierwszej kolejności zamkną jezdnię w kierunku Katowic. A ruch będzie się odbywał wahadłowo.

Prace na kilku wiaduktach

W kolejnych tygodniach rozpoczną się roboty na wiaduktach kolejowych:

  • przy ul. Granicznej (16 września). To zła wiadomość dla kierowców jeżdżących tędy z okolic Osiedla Paderewskiego do DTŚ przez ul. Dudy-Gracza
  • przy Mikołowskiej (23 września). To najważniejszy z przejazdów pod linią kolejową w śródmieściu Katowic. Tuż obok dworca kolejowego, dworca autobusów komunikacji miejskiej oraz dworca dla autobusów dalekobieżnych. Korki tworzą się tu nawet bez przebudowy. Ograniczenie ruchu w tym miejscu przekieruje go na inne ulice, gdzie będzie zdecydowanie tłoczniej niż dotychczas. Najbliższe przejazdy pod torami są przy ulicach Kościuszki i Bocheńskiego.
  • przy Kłodnickiej (30 września). Efekt: kłopot z przedostaniem się z Brynowa do Ligoty. Wycieczka z Ligoty na zakupy w galerii Libero będzie wymagała objazdu przez Piotrowice bądź Starą Ligotę…
  • … w której też nie będzie kierowcom łatwo. W listopadzie budowlańcy wkroczą na wiadukty przy ulicach Przodowników i Załęskiej. O ile zamknięcie przejazdu pod tym pierwszym oznacza kłopoty tylko dla stosunkowo niewielu lokalnych mieszkańców i działkowiczów (choć którym też oczywiście współczujemy), o tyle utrudnienia w związku z przebudową drugiego odczuje cała ta część Katowic. Zamknięcie lub ograniczenie przejezdności Załęskiej oznacza korki na Ligockiej. A kto wie, czy nie również i na Rolnej.

Utrudnienia w Katowicach

W związku z szerokim zakresem prac, konieczne będą całkowite lub częściowe zamknięcia wiaduktów dla ruchu drogowego i pieszego. „Mając na uwadze komfort mieszkańców, zmiany będą wprowadzane etapami. Na czas zamknięć będą przygotowane alternatywne trasy dojazdu dla samochodów i przejść dla pieszych. Terminy zamknięć zostały ustalone. Obecnie ustalane są z Miastem Katowice szczegóły organizacji ruchu drogowego i zmian w komunikacji miejskiej, które zostaną przekazane z wyprzedzeniem” – czytamy w komunikacie.

Zmiany czekają także pasażerów kolei. Od korekty rozkładu jazdy, która wejdzie w życie 1 września, ruch pociągów przez stację Katowice będzie utrzymany. Część składów zacznie kursować trasami zmienionymi, część w skróconych relacjach, np. Koleje Śląskie do Oświęcimia pojadą z Mysłowic, a Przewozy Regionalne w kierunku Kozłowa, Sędziszowa i Kielc z Sosnowca.

9 pociągów PKP Intercity będzie mieć postój w stacji Katowice Ligota z pominięciem Katowic. Składy będą kursowały przez katowicki Ochojec, co wiąże się z równoczesnym zamknięciem dwóch przejazdów kolejowo-drogowych przy ul. 73 Pułku Piechoty oraz Jankego. 

PKP PLK zapowiada wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej za wybrane nocne pociągi Kolei Śląskich. Wszystkie zmiany dostępne są w gablotach informacyjnych na stacjach i przystankach, a także na Portalu Pasażera i na stronach internetowych przewoźników. Prosimy podróżnych, by przed podróżą sprawdzali rozkład jazdy pociągów – czytamy w komunikacie spółki PKP PLK.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button