REKLAMA
Silesia Flesz najnowsze informacje

Uważaj co publikujesz w social mediach. Policja apeluje

Przed nami weekend majowy, a więc czas, kiedy wielu z nas wyjedzie na wypoczynek. Dlatego niezwykle istotne jest, aby przed wyjazdem pamiętać o właściwym zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań przed włamaniami.

Statystyki Komendy Głównej Policji pokazują, że liczba włamań maleje. W 2021 r. było ich blisko 73,5 tys., a w 2022r. nieco ponad 70 tys. Mimo to, policjanci uczulają, że złodzieje nie śpią.  

Podstawowy błąd jaki popełniamy od kilku lat, to informowanie w naszych social mediach o planowanych wyjazdach. Chwalimy się, że za dwa czy trzy dni lecimy gdzieś, a złodzieje idealnie wykorzystują taką wiedzę o naszej nieobecności w domu.

Pamiętajmy, aby przed wyjazdem przede wszystkim zabezpieczyć okna i drzwi, najlepiej gdyby były to drzwi z odpowiednimi atestami bezpieczeństwa. Jeżeli mieszkasz w domu, odpowiednio zabezpiecz również budynki gospodarcze i pozostawione na posesji mienie, aby twój dobytek nie stał się łatwym łupem złodziei.

Poprośmy także zaufanych sąsiadów, aby zwracał uwagę na nasz dom, czy mieszkanie i zabierał ulotki reklamowe pozostawione przed mieszkaniem lub w skrzynce pocztowej. Jeżeli jest to zaufana osoba, to także poprośmy, aby weszła na naszą posesję, do domu, co będzie sygnałem dla potencjalnych złodziei, że obiekt ten jest pod stałym nadzorem.

Majówka na drogach

Podczas weekendu należy spodziewać się większego niż zwykle natężenia ruchu na drogach wyjazdowych i dojazdowych do niektórych miejscowości i dużych miast. W przypadkach zaistnienia utrudnień na drogach, policjanci podejmą działania zmierzające do przywrócenia płynności ruchu między innymi poprzez kierowanie ruchem.

Nad bezpieczeństwem uczestników ruchu czuwać będą policjanci ruchu drogowego, w tym policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim, jak m.in. przekraczanie dozwolonych prędkości.

Pamiętajmy, że wraz ze wzrostem prędkości panowanie nad pojazdem staje się trudniejsze. Wydłuża się droga hamowania, a jednocześnie skraca się czas niezbędny na odpowiednią reakcję, zarówno ze strony kierującego, jak i innych uczestników ruchu. Powinni mieć to na uwadze także motocykliści, których ostatnio coraz więcej pojawia się na drogach.

Podczas pełnienia służby funkcjonariusze będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, a także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych (szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów czy motocyklistów.

Źródło: Policja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button